Pokój dla ucznia – jak urządzić?

Początek roku szkolnego za każdym razem wiąże się ze zmianami. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest dziecko, będzie ono potrzebowało pokoju przystosowanego zarówno do nauki, jak i zabawy czy odpoczynku. Z tego względu przed rozpoczęciem kolejnego etapu edukacji warto zadbać o odpowiednią aranżację przestrzeni dla dziecka. Na co zwrócić uwagę, by pokój był jednocześnie ładny i funkcjonalny?

Podział pokoju na strefy

Metamorfozę dziecięcego pokoju najlepiej rozpocząć od podziału przestrzeni na strefy. W kąciku do nauki nie może zabraknąć funkcjonalnych mebli, takich biurko, krzesło czy regał na książki. W części przeznaczonej do pracy dziecko będzie odrabiało lekcje, przygotowywało się do sprawdzianów oraz rozwijało się artystycznie, dlatego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, najlepiej naturalne. Wyposażenie należy dostosować do potrzeb ucznia, by dziecko miało odpowiednią liczbę szafek i szuflad, w których przechowa książki i przybory szkolne. Nie bez znaczenia są również pozostałe strefy – zabawy i relaksu, których aranżacja zależy od wieku i potrzeb dziecka. Wydzielone miejsce na ulubione gry, zabawki i kącik do spędzania czasu z rówieśnikami sprawią, że dziecko odpręży się, zrelaksuje i nie zniechęci do nauki. 

Dopasowanie rozmiaru mebli do wzrostu dziecka

Rozmiar mebli powinien być dopasowany nie tylko rozmiarów pokoju, ale i do wzrostu dziecka. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim biurko, krzesło oraz łóżko. Praktycznym rozwiązaniem jest zakup biurka z możliwością regulacji wysokości blatu. Dzięki temu mebel posłuży przez kilka lat, a dziecko uniknie wad postawy i dyskomfortu. Duże znaczenie ma również szerokość blatu. Należy zadbać o to, by zmieściły się na nim potrzebne podręczniki, książki i przybory szkolne. Równie ważnym elementem wystroju jest krzesło. Należy zadbać o to, by było ono dostatecznie wysokie oraz wygodne. Zachowanie prawidłowej postawy ciała jest łatwiejsze, kiedy oparcie krzesła stanowi podporę dla odcinka lędźwiowego, a stopy dotykają podłoża. Wybór łóżka również zależy od wzrostu dziecka, jednak dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę preferencje dotyczące stopnia miękkości materaca. Zdrowy sen odgrywa bardzo istotną rolę w rozwoju dziecka, to czas na regenerację, dlatego wybór łóżka nie powinien być przypadkowy.

Ładne i funkcjonalne dodatki

Dziecko powinno czuć się w swoim pokoju jak najbardziej komfortowo, dlatego warto zwrócić uwagę także na dobór dodatków, które nadają wnętrzu charakteru. Niektóre dekoracje są nie tylko efektowne, ale i funkcjonalne. Jednym z nich jest tablica korkowa lub magnetyczna, do której można przyczepić fiszki, rysunki i pomoce naukowe. Warto pomyśleć również o różnego rodzaju organizerach i pudełkach, które ułatwiają utrzymanie porządku w dziecięcym pokoju, a dodatkowo dobrze się prezentują. Uroku każdemu wnętrzu dodadzą także dekoracje personalizowane, takie jak zdjęcia, plakaty, obrazy czy fototapety, dzięki którym dziecko będzie się czuło się swobodnie i komfortowo. Całości dopełnią miękkie poduszki pasujące do wnętrza oraz dywaniki, które sprawią, że pokój stanie się bardziej przytulny. Dobrym pomysłem jest również pomalowanie ścian pokoju farbami w ulubionych kolorach dziecka oraz wybranie określonego motywu przewodniego, dzięki któremu wnętrze będzie spójne i efektowne. 

Dbałość o wszystkie wymienione elementy aranżacji sprawi, że dziecko poczuje się w swoim pokoju komfortowo i bezpiecznie, a dodatkowo będzie mogło skoncentrować się na nauce i rozwijać swoje zainteresowania i kreatywność. Otoczenie dostosowane do potrzeb ucznia umożliwi mu swobodną obserwację i poznawanie świata.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!