Płacz dziecka – jak rozpoznać potrzeby noworodka?

płacz dziecka

Pierwsze dni z dzieckiem są zawsze ekscytujące, ale i trudne. Na początku płacz dziecka wydaje się zawsze taki sam, a mama i tata nie wiedzą dokładnie, czemu go przypisać. Ale im więcej czasu mija, tym lepiej rozumieją przyczyny każdego niuansu. To kwestia instynktu, ale także doświadczenia. Potwierdzenie pochodzi z badań przeprowadzonych na myszach przez grupę amerykańskich naukowców.

Płacz dziecka – badanie na myszach

Naukowcy przeprowadzili badania laboratoryjne na grupie samic myszy, które właśnie urodziły młode. Najpierw obserwowali ich zachowanie, a następnie przeprowadzili serię testów. Celem było zrozumienie, jak matki reagowały na płacz potomstwa i które części ich mózgów były aktywowane w odpowiedzi na różne rodzaje płaczu. Analizując zebrane dane, eksperci zauważyli przede wszystkim, że samice myszy, nawet to było ich pierwsze potomstwo, gdy tylko usłyszały płacz, instynktownie sprawdzały stan młodych. Po drugie, odkryli, że kiedy myszy słyszały odgłos płaczu, w ich mózgach aktywowały się komórki nerwowe przetwarzającej dźwięk. Na koniec naukowcy zauważyli, że bardziej doświadczone myszy te, których młode były już większe częściej rozpoznawały różne typy płaczu. Potrafiły odróżnić płacz dziecka, który wymaga natychmiastowej uwagi i interwencji.

Wnioski z badania

Autorzy badania doszli do wniosku, że w interpretacji płaczu potomstwa znaczenie mają trzy kluczowe czynniki: instynkt, przetrwanie i doświadczenie. Wyniki pokazują, że chociaż niektóre umiejętności rodzicielskie są wrodzone, istnieje korelacja między doświadczeniem, a umiejętnością rozpoznawania potrzeb dziecka. Wraz z doświadczeniem oraz poznawaniem swoich pociech ich płacz da się poznać, co pozwala łatwiej zaspokoić ich głód, zmienić pieluszkę czy po prostu je przytulić. Warto dać sobie czas i przestrzeń na zrozumienie dziecka. Pomocne w tym procesie może być wdrożenie teorii IV trymestru ciąży. Płacz dziecka może być bardzo prostym komunikatem, który pozwoli rodzicom lepiej zrozumieć noworodka.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!