Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu mamy

kobieta w ciąży

Początkowo to  prawie niezauważalne trzepotanie skrzydeł motyla, potem bardziej intensywne ruchy, a na końcu uczucie wypychania stopy lub łokcia od wewnątrz. Wyczuwanie ruchów dziecka w brzuchu jest źródłem wielkich emocji dla kobiety, bez względu na to, czy jest w pierwszej ciąży, czy już jest matką. Za każdym razem, gdy doświadczasz intensywnych wrażeń, głębokiej radości i uczysz się o swoim dziecku, jeszcze zanim przyjdzie na świat.

Kiedy zaczniesz odczuwać ruchy dziecka?

Niemal każda kobieta jest świadoma obecności dziecka w swoim łonie już od pierwszych tygodni ciąży. Percepcja ruchów dziecka w brzuszku, czyli aktywnych ruchów płodu wzmacnia tę świadomość i pozwala na zbudowanie szczególnej relacji, która będzie trwała po urodzeniu. Średnio, jeśli ciąża przebiega dobrze, kobieta zaczyna zauważać, że dziecko rusza się od 18. tygodnia ciąży. W kolejnych ciążach to uczucie może być odczuwalne nawet wcześniej, zarówno dlatego, że masz już doświadczenie, jak i dlatego, że tkanki macicy są bardziej wrażliwe. Płód faktycznie zaczyna się poruszać kilka tygodni wcześniej, ale nadal jest za mały i otoczony dużą ilością płynu, więc nie sposób dostrzec jego aktywności. Często przy pierwszej ciąży kobieta nawet nie zdaje sobie sprawy, że to już ruchy dziecka w brzuchu i myli je z pęcherzykami powietrza w jamie brzusznej.

Prawdziwa gimnastyka w łonie matki

Od 18. do 20. tygodnia każda kobieta zaczyna rozumieć, że to „trzepot skrzydeł”, te lekkie stuknięcia i drżenie są właśnie motoryczną aktywnością formującego się dziecka. Dziecko w rzeczywistości dużo się porusza w macicy: podnosi ręce, kopie, robi salta, odwraca się, próbuje złapać pępowinę. Ta intensywna aktywność jest częścią wzrostu płodu. Już od szóstego tygodnia porusza rękami, nogami i całym ciałem, aby ćwiczyć układ mięśniowy i neuromotoryczny.

Oprócz samych ruchów matka może odczuwać również drobne wstrząsy. To znak, że dziecko ma czkawkę, częste zjawisko u płodu, którego układ pokarmowy jest jeszcze niedojrzały.

Coraz intensywniejsze ruchy dziecka

W miarę upływu tygodni ciąży przyszła mama uczy się wyraźnie rozpoznawać ruchy dziecka w brzuchu. Odczuwanie ich daje Ci poczucie bezpieczeństwa, bo aktywność dziecka jest oznaką witalności i dobrego samopoczucia. Według ekspertów, płód wykonuje średnio około dziesięciu ruchów w ciągu dnia. Liczba ta może się zmieniać z powodu różnych czynników. Dlatego zamiast polegać na liczbie postrzeganych ruchów, ważne jest, aby kobieta zapoznała się z aktywnością dziecka. Są dni, kiedy dziecko porusza się więcej, a inne, kiedy jest spokojniejsze. Słuchając własnego ciała. Przyszła mama może zrozumieć, kiedy dziecko śpi lub kiedy bawi się. Pod koniec siódmego miesiąca może rozróżnić, czy wypukłość, która uciska od wewnątrz, to stopa, łokieć czy mała główka.

Kiedy wydaje się, że dziecko się nie rusza

W miarę upływu tygodni ruchy – po nasileniu – zmniejszają się pod koniec ciąży. W rzeczywistości od ósmego miesiąca ciąży dziecko jest nieporęczne, a przestrzeń w macicy jest mniejsza. Dlatego ma bardziej energiczne, ale wolniejsze ruchy. Badanie USG wykonane około 32. tygodnia jest ważne. Oprócz zdiagnozowania ewentualnych wad rozwojowych, aby mieć pewność, że dziecko czuje się dobrze, nawet jeśli porusza się mniej. Podpowiadamy jakie badania zrobić przed ciążą.

Jednak ruchy muszą być zawsze obecne do końca ciąży. Jeśli kobieta nie czuje ich przez kilka godzin, może spróbować zmienić pozycję, wykonać lekką gimnastykę, wypić lub zjeść coś słodkiego. Jeśli ruchy pozostają niezauważone, zaleca się skontaktowanie się z ginekologiem w celu wykonania kontrolnego USG, aby sprawdzić stan zdrowia dziecka. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!