Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

wstążka różowa

Na całym świecie październik jest miesiącem w którym dbamy o podnoszenia świadomości odnośnie profilaktyki raka piersi. Kobiety regularnymi badaniami, wizytami u lekarza oraz obserwacją własnego ciała mogą zapobiec zachorowaniu. 15 paździenika przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Rak piersi – jaka z nim walczyć?

Każda choroba nowotworowa, jeśli zostanie wykryta na wczesnym stadium ma duże szanse, aby doszło do wyzdrowienia. W tym celu zachęcamy kobiety w każdym wieku do samobadania swoich piersi, wykonywanie mammografii oraz USG piersi. Te drobne czynności mogą uratować nasze życie. To zaniedbania profilaktyczne są najczęstszą przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Październik jest miesiącem, kiedy odbywa się dużo imprez, spotkań, eventów, które maja na celu podnosić świadomość społeczeństwa, aby problem nie był bagatelizowany. Warto informować swoje mamy, ciocie i babcie o programach 50+ przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia (link). Jeśli przy pielęgnacji swoich piersi zauważysz niepokojący guzek, niezwłocznie udaj się do lekarza w celu konsultacji. Ponieważ zdrowie jest tak ważne, postawmy silny nacisk, aby poprawnie o nie zadbać. Rak piersi corocznie dotyczy bardzo wielu kobiet w Polsce.

Wspieraj walkę z rakiem piersi.

Najlepszym wsparciem i zachęcaniem do badań jest danie dobrego przykładu. Nie szukaj wymówek, odnośnie braku czasu, świetnego stanu zdrowia.

Nie odkładaj swojego zdrowia na później i zadbaj o siebie! Twoje zdrowie jest w Twoich rękach. Niestety nie wiemy, ile pandemia COVID-19 z nami zostanie, tym bardziej nie możesz odkładać decyzji o badaniach na jej zakończenie.

czytamy na stronie Federacja Stowarzyszeń “Amazonki”