Olejki eteryczne w czasie ciąży – które są bezpieczne?

olejki eteryczne

Olejki eteryczne są wspaniałym elementem codziennej pielęgnacji. Pozwalają się zrelaksować i odstresować po ciężkim dniu, dlatego są polecane mamom oczekującym dziecka. Nie wszystkie produkty są jednak bezpieczne, sprawdź na co zwrócić uwagę i przy wyborze preparatów do masażu i aromaterapii w czasie ciąży.

Olejki eteryczne, które wybrać będąc w ciąży?

Wiele kobiet uwielbia stosować pachnące i mające mnóstwo wartościowych właściwości olejki eteryczne w swojej pielęgnacji. Mogą służyć jako olejek do masażu, element relaksującej kąpieli lub składnik domowych kosmetyków. Kobiety oczekujące dziecka powinny szczególną uwagę zwracać na to jakich kosmetyków i preparatów używają. Niektóre produkty, które do tej pory się sprawdzały mogą w czasie ciąży uczulać i wywoływać reakcje alergiczne. Wybierając olejki eteryczne warto wiedzieć, że niektóre mogą nie być odpowiednie dla ciężarnych, w niektórych przypadkach mogą prowadzić nawet do wywołania skurczów. Mają jednak wiele właściwości leczniczych i zdrowotnych, dlatego warto wiedzieć jak je stosować.

Jak stosować olejki eteryczne będąc w ciąży?

 • Stosuj olejki zawsze na zewnątrz ciała. Staraj się, aby nie dostały się do oczu, nosa lub jamy ustnej. Spożywanie olejków jest niewskazane zwłaszcza dla osób oczekujących potomstwa.
 • Zrezygnuj ze stosowania olejków eterycznych w I trymestrze ciąży. Mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka na wczesnym etapie.
 • Można zacząć stosować je w II i III trymestrze ciąży. Zaleca się, aby były one odpowiednio rozcieńczone. 12 kropli olejku najlepiej połączyć z taką samą ilością oleju kokosowego, oleju z awokado lub oleju jojoba. Dobrym sposobem jest dodanie olejku eterycznego do balsamu do ciała.
 • Używaj jedynie certyfikowanych olejków eterycznych, które mają prosty i dobry skład.

Olejki eteryczne bezpieczne w czasie ciąży

 1. Lawendowy
 2. Rumiankowy
 3. Miętowy
 4. Imbirowy
 5. Cytrynowy
 6. Z drzewa różanego
 7. Z pelargonii
 8. Mandarynkowy
 9. Sandałowy
 10. Z gorzkiej pomarańczy

Olejki eteryczne mogą pomóc w relaksie, złagodzić lęki i stres. Są również pomocnym lekarstwem na poranne mdłości i złe samopoczucie. Pomagają wzmocnić sen w czasie ciąży, a nawet mogą łagodzić bóle porodowe. Naturalne produkty mają mnóstwo zdrowotnych i leczniczych właściwości. To wspaniałe preparaty, które znakomicie sprawdzą się w czasie ciąży, jak również po porodzie.