Oglądanie telewizji przez dziecko, zabraniać czy pozwalać?

oglądanie telewizji

Oglądanie bajek na telewizorze, laptopie czy tabletach przez najmłodszych jest kwestią dyskusyjną. Specjaliści przestrzegają rodziców przed negatywnymi skutkami oglądania telewizji przez dzieci. Rozumiemy jednak, że czasami rodzic potrzebuje wykonać jakąś czynność i zajęcie uwagi dziecka bajką jest kołem ratunkowym. Warto jednak nie sadzać przed ekran dzieci, które nie skończyły 18 miesięcy, a po tym czasie ograniczać im czas na bajki do kilkunastu minut dziennie. Rodzic, który decyduje się puścić animacje dziecku powinien wybrać ją świadomie i najlepiej jeśli obejrzy ją razem z dzieckiem.

Oglądanie telewizji przez dzieci

Laptopy, smartfony, tablety są teraz wszechobecnymi gadżetami w każdym gospodarstwie domowym. Wielu rodziców nie chce pozwalać dziecku oglądać telewizji zwłaszcza przed skończeniem 2 urodzin, dbając przede wszystkim o ich dobro. Zrezygnowanie z oglądania bajek nie jest formą kary czy odbierania dzieciom przyjemności czy rozrywki, często jest to świadomy wybór rodziców, którzy chcą dla swoich pociech jak najlepiej.

Dlaczego rodzice zabraniają dzieciom oglądać telewizję?

Małe dzieci uczą się przez doświadczenia, oglądanie ładnych i kolorowych obrazków, nawet naszpikowanych treściami edukacyjnymi nie sprawia, że maluch coś z tego wynosi. Dzieci potrzebują interakcji społecznych, aby prawidłowo się rozwijać. Obserwują język ciała rodziców, ich zachowania, reakcje oraz rozmowy. Dzieci bardzo łatwo uzależniają się od oglądania telewizji, dlatego tak ważna jest kontrola rodzica. Nie warto budować w dzieciach nawyku spędzania czasu przed ekranem, niestety już u kilkuletnich dzieci wyłączenie telewizora spotyka się z syndromem odstawienia. Wiele dzieci ma problemy ze snem, emocjami, koncentracją. Wiele lekarzy widzi korelację między zbyt długim oglądaniem telewizji, a otyłością wśród najmłodszych. Dzieci, które spożywają posiłki przed ekranem zazwyczaj jedzą więcej i mniej czasu spędzają na aktywnościach fizycznych. Rezygnacja z zabaw z rówieśnikami na rzecz oglądania bajek wpływa również na relacje społeczne dziecka.

Oglądanie telewizji a problemy ze snem

Nie tylko u dzieci relaksowanie przez przy oglądaniu telewizji przed snem może wpływać na trudności z zasypianiem. Niebieskie światło wytwarzane przez ekrany zmniejsza poziom melatoniny w organizmie, która odpowiada za uczucie senności. Dzieci oglądające bajki przed snem często mają problem z zaśnięciem, chodzą spać później przez co rano bywają niewyspane.

Pozwalanie dziecku na oglądanie telewizji jest indywidualną sprawą każdego rodzica. Warto być jednak świadomym i wiedzieć jakie zagrożenia kryją się kiedy dziecko spędza dużą część dnia przez ekranem.

Czytaj też: Social media a macierzyństwo – jaki mają na nas wpływ?