Nietypowe zachcianki w ciąży

Wiele mówi się o tym, że kobiety w ciąży powinny zdrowo się odżywiać. Niestety większość przyszłych mam zmaga się z nudnościami, zgagą oraz innymi dolegliwościami, które nie zawsze sprzyjają stosowaniu zbilansowanej diety. Ciężarne uwielbiają jeść słodycze i słone przekąski, które często mogą jeść od rana do wieczora. Ponadto wiele kobiet spodziewających się dziecka ma zaskakujące zachcianki i są one o wiele dziwniejsze niż popularne ogórki kiszone z czekoladą.

Nieoczywiste połączenia

Niegroźną fanaberią żywieniową u kobiet ciężarnych jest łączenie ze sobą produktów, które pozornie zupełnie do siebie nie pasują. Wyobrażasz sobie zjeść kotleta schabowego z czekoladą i przekąsić to dodatkowo dżemem truskawkowym i chipsami? Jeśli jesteś w ciąży, prawdopodobnie wyda Ci się to smaczne rozwiązanie. Kobiety ciężarne często czują potrzebę spożywania jednocześnie produktów słodkich, słonych i kwaśnych. Nie powinno więc dziwić łączenia mięsa ze słodyczami, czy lodów z kiszonkami. A na deser pyszne kostki lodu ze śledziem i śmietaną.

Apetyt na nielubiane produkty i odrzucenie ukochanych przekąsek

W ciągu 9 miesięcy, kiedy dziecko rośnie w brzuchu mamy, mogą zmienić się jej preferencje żywieniowe i to do tego stopnia, że będzie miała chęć na jedzenie tego, czego do tej pory nie lubiła. Od dzieciństwa nie przepadałaś za pomidorami, fasolką czy burakami? Być może buzujące hormony sprawią, że będą to jedyne produkty, które z apetytem zjesz po porannych mdłościach. Poza tym często zdarza się, że kobieta ciężarna nie może spojrzeć na uwielbiane do tej pory smakołyki, a sama myśl o nich przyprawią ją o mdłości.

Chęć na to, co zakazane

W okresie ciąży zwiększa się ochota na spożywanie wszystkiego, co nie jest wskazane ze względu na szkodliwy wpływ na ludzki organizm. Kobiety spodziewające się dziecka często mają chęć na wypicie lampki wina czy zapalenie papierosa, nawet jeśli wcześniej nie stosowały tych używek. Ponadto u kobiet ciężarnych obserwuje się zaburzenia łaknienia, które posiada nawet swoją nazwę – łaknienie spaczone (tzw. pica). Zjawisko to polega na tym, że wiele kobiet w ciąży ma niepowstrzymaną ochotę na spożywanie produktów niejadalnych, które dodatkowo mogą działać toksycznie na organizm matki i dziecka. Zdarza się, że przyszłe mamy czują potrzebę spożywania kredy, plasteliny, popiołu z papierosów, węgla, kleju, mydła, kosmetyków czy innych zdecydowanie nienadających się do spożycia rzeczy.

O czym mogą świadczyć zachcianki ciążowe?

Zachcianki u przyszłej mamy nie zawsze są wyłącznie fanaberią i efektem działania hormonów. Zdarza się, że ogromny apetyt na określone produkty wynika z niedoborów witamin czy składników mineralnych w codziennej diecie. Jeśli w okresie ciąży nie zadbasz o zdrową i zbilansowaną dietę, nie możesz wykluczyć, że zaspokoisz zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne substancje. O wszelkich wątpliwościach warto rozmawiać z lekarzem prowadzącym, który zleci badania sprawdzające poziom żelaza, wapnia, sodu, fosforu oraz innych ważnych dla zdrowia pierwiastków. Jeśli wszystkie badania są w normie, należy do zachcianek podchodzić z rozsądkiem. Dość oczywiste jest to, że jeśli męczą Cię nudności, będziesz miała ochotę na potrawy złożone głównie z węglowodanów. Bułki, makarony czy biały ryż to popularne produkty w diecie przyszłych mam zwłaszcza w I trymestrze i nie trzeba się tego obawiać. W przypadku gdy masz chęć na dziwne połączenia smaków, słodkie czy słone przekąski lub fast foody możesz od czasu do czasu sobie na nie pozwolić, o ile pozwala na to Twój stan zdrowia. Jeśli chodzi o produkty zakazane (np. alkohol, papierosy, surowe ryby, surowe mięso) oraz substancje niejadalne zdecydowanie ich unikaj, ponieważ mogą one zaszkodzić Tobie oraz Twojemu dziecku.