Nietrzymanie moczu po porodzie? Ćwiczenia mogą pomóc

kobieta

Po porodzie naturalnym wiele kobiet cierpi na nietrzymanie moczu. Nie martw się! W wielu przypadkach problem jest przejściowy i mija po jakimś czasie. Istnieje jednak kilka przydatnych ćwiczeń, które mogą pomóc. Zalecamy również konsultację z fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Poród to dla kobiety bardzo intensywne przeżycie, pełne silnych i niepowtarzalnych emocji. Ale jest to również wydarzenie, które wraz z ciążą naraża ciało kobiety na pewne zmiany. Dlatego w ciągu kilku tygodni po urodzeniu dziecka mogą pojawić się różne dolegliwości. Wśród nich jest także nietrzymanie moczu. Jednak popuszczanie niewielkich ilości w większości przypadków jest przejściowe. Po zazstosowaniu kilku prostych ćwiczeń można przyszpieszyć ten proces.

Nietrzymanie moczu – częsty problem młodych mam

Mimowolne nietrzymanie moczu jest częstym problemem wielu kobiet, które rodziły siłami natury. Zwłaszcza u tych, których poród trwał długo, mają już kilka porodów za sobą lub ich dziecko było wyjątkowo duże. Według statystyk około 15-40% młodych matek zgłasza wysiłkowe nietrzymanie moczu. Zaburzenie może być wywołane niewielkimi, przyziemnymi wydarzeniami, takimi jak kaszel, kichanie lub śmiech, ale może też występować samoistnie.

Osłabienie mięśni dnia miednicy

Należy wziąć pod uwagę, że ciężar brzucha przed i po przyjściu dziecka na świat można odziałowuje na mięśnie dna miednicy i krocza: zespół mięśni i tkanek wspierających żeński układ rozrodczy i moczowy. Te obciązenie osłabia mięśnie i może prowadzić do nietrzymania moczu. W niektórych przypadkach, pojawia się pewna trudność w wznowieniu stosunków seksualnych.

Ćwiczenia, które mogą pomóc w regeneracji

W większości przypadków nietrzymanie moczu ustępuje w ciągu kilku tygodni. Aby mięśnie odzyskały napięcie po porodzie, warto jednak wykonać kilka prostych ćwiczeń gimnastycznych,

  1. Stojąc lub siedząc. Mocno napnij mięśnie miednicy (jakbyś chciał powstrzymać oddawanie moczu), utrzymuj skurcz i rozluźnij. Powtarzaj ćwiczenie kilka razy w ciągu dnia.
  2. Od czasu do czasu, oddając mocz, spróbuj całkowicie zatrzymać jego wypływ.
  3. Stojąc z lekko zgiętymi i rozstawionymi nogami, z rękami opartymi na biodrach, poruszaj miednicą: zrób wdech, przesuwając miednicę do tyłu, a wydech „wypychając” miednicę do przodu, napinając mięśnie miednicy i mięśnie brzucha.
  4. Na wznak, z rozstawionymi nogami i zgiętymi kolanami. Umieść piłkę między wewnętrzną powierzchnią ud: spróbuj zamknąć kolana, pokonując opór piłki.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!