Najstarsze mamy na świecie

Kochane, co powiecie na ciążę w wieku 60 lat? I czy to w ogóle możliwe? Dane Eurostatu 2017 podają, że średni wiek matki rodzącej dziecko w Polsce wynosi 29 i pół roku, nie każdemu jednak pisana jest taka droga. Przedstawiamy ranking najstarszych mam na świecie.

Najstarsza matka na świecie – Rajo Devi Lohan – w chwili porodu 70 lat

Małżeństwo Lohanów z Indii, przez 40 lat starało się o potomstwo. Społeczne piętno rodzin bezdzietnych w tym kraju było dla nich nie do zniesienia, dlatego zdeterminowani Lohanowie sprzedali część swojego majątku, wzięli pożyczkę pod zastaw swoich zbiorów i po zgromadzeniu 175 tysięcy rupii indyjskich (8757zł) poddali się leczeniu, które w listopadzie 2008 roku zaowocowało narodzinami ich córki Naveen.

Maria del Carmen Bousada de Lara – w chwili porodu 67 lat

Hiszpanka w 2006 roku, na tydzień przed swoimi 67 urodzinami wydała na świat zdrowe bliźnięta. Kobieta poddała się zabiegowi in vitro, ale oszukała lekarzy w sprawie swojego wieku, oświadczając, że w chwili przyjmowania terapii hormonalnej ma 50 lat. Jej rodzina w większości potępiła ten wybór. Tymczasem kobieta słusznie zauważyła, że jej matka żyła 101 lat, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że ona sama także dożyje sędziwego wieku. Niestety 2 lata po porodzie zmarła na raka a dziećmi zaopiekowała się jej rodzina.

Bhateri Devi – w chwili porodu 66 lat

Hinduska, Bhateri Devi, urodziła trójkę dzieci w 2010 roku, w tej samej klinice co Rajo Devi Lohan. Kobieta przez 44 lata bezowocnie starała się o potomstwo, korzystając z zabiegu in vitro; dopiero trzecia próba okazała się sukcesem. Bhateri Devi została najstarszą mamą trojaczków na świecie.

Adriana IIiescu – w chwili porodu 66 lat

Wykładowczyni uniwersytecka oraz pisarka, Adraina IIiescu, wydała na świat swoje pierwsze dziecko dzięki in vitro w 2005 roku, mając 66 lat. Jej decyzję doskonale podsumowują słowa, jakie padły z ust kobiety w wywiadzie: ”Miałam in vitro, bo współczesne kobiety są bardzo zajęte. Pracują, żeby zarobić na życie, a nie zawsze dlatego, żeby zrobić karierę. Chciałam mieć dziecko, ale nie miałam czasu ani partnera. Niełatwo być matką w moim wieku – kontynuowała Iliescu. – Mojej córce radziłabym urodzić przed trzydziestką. Ale jeśli jej się to nie uda, uważam, że kobieta powinna w każdym wieku próbować mieć dziecko. To najpiękniejsze, co można dostać – kiedy odejdziesz, jakaś cząstka ciebie będzie żyć dalej. Jeśli masz dziecko, nie masz śmierci.”

Najstarsza Polska Matka – Barbara Sienkiewicz – w chwili porodu 59 lat

Aktorka i jednocześnie najstarsza polska mama w 2014 roku, mając 59 lat, urodziła bliźnięta: Anię i Piotrusia. Kobieta jako jedyna z rankingu, zaszła w ciążę w sposób naturalny. Wcześniej nie czuła się na to gotowa z powodów psychicznych i biologicznych. Dziś okres ciąży wspomina jako najpiękniejsze chwile w życiu – poczuła się silną kobietą, która podoła wychowaniu dwójki dzieci.

O rozterkach starszych mam

A co myślicie o sprawach etycznych? Kobieta decydująca się na ciążę w podeszłym wieku, żyje ze świadomością, że nie będzie mogła patrzeć na dojrzewanie swojego maleństwa a ono samo bardzo wcześnie zostanie pozbawione rodziców. Sam poród również niesie ze sobą ryzyko poważnych powikłań, w najgorszym przypadku prowadzących nawet do tragedii. Marzenia o posiadaniu potomstwa bywają jednak silniejsze od niepewności i potrafią skłonić do wielkich poświęceń.

W powszechnym rozumieniu, późne macierzyństwo mieści się w granicach 35-40 lat, ale kobiety przekraczające ten limit także mogą poddawać się zabiegom sztucznego zapładniania, ponieważ mimo, że kliniki zwykle przyjmują pacjentki do 50 roku życia, wciąż nie sporządzono żadnych ustaw regulujących tę kwestię. Wystarczy więc znaleźć tylko odpowiednią placówkę. Nic prostszego!