Najczęstsze błędy młodych mam – jak ich uniknąć?

błędy młodych mam

Młodzi rodzice często potrzebują czasu i pomocy, aby odnaleźć się w nowej roli. Młode mamy na początku swojej drogi z malutkim dzieckiem biorą na siebie ogromną odpowiedzialność. Wiele z nas popełnia błędy i jest to całkiem normalne, też potrzebujemy czasu, aby nauczyć się komunikacji i opieki nad noworodkiem. Jakie są najczęstsze błędy młodych mam? Jak ich uniknąć w pierwszych miesiącach życia dziecka?

4 najczęstsze błędy młodych mam

  • Pomijanie swoich potrzeb

Młode mamy mają tendencje do pomijania swoich potrzeb i ignorowania symptomów, które wskazywałyby, że należy zwolnić czy odpocząć. Ciąża, a następnie poród to ogromny wysiłek dla organizmu kobiety, dlatego normalne jest, że czas połogu jest okresem obniżonego samopoczucia. Warto pozwolić sobie na słabość, gorsze dni i obniżenie nastroju. Nie należy się winić, że przyjście na świat dziecka nie zawsze jest przeżyciem euforycznym. Ważne w tym czasie jest zadbanie również o siebie, jedzenie dobrego, zdrowego jedzenia, pielęgnacja oraz dbanie o gojenie poporodowych ran.

  • Nie proszenie o pomoc

Kolejnym powszechnym błędem młodych mam jest nie proszenie o pomoc. Okres połogu i regeneracja po ciąży jest trudna, dlatego warto dać sobie pomóc. Wiele kobiet ma życzliwe mamy, siostry i przyjaciółki, które pomogą poradzić sobie w pierwszych tygodniach z noworodkiem. Dużą pomocą może być ugotowanie obiadu czy popilnowanie dziecka w czasie, gdy ty możesz się wykąpać lub zdrzemnąć. W początkowych dniach dużą pomocą może być spotkanie z położną lub doulą, które rozwieją wątpliwości związane z opieką nad małym dzieckiem. Często rozmowa z kimś doświadczonym jest dużym ukojeniem dla młodej mamy.

  • Nie angażowanie ojca dziecka

Młodzi ojcowie powinni w idealnym świecie mieć równie dużo obowiązków i zadań przy małym dziecku co matki. Jednak wiemy, że czasami to same kobiety odbierają partnerom pewność siebie w opiece nad dzieckiem deklarując, że wszystko zrobią lepiej. Zaufaj swojemu mężczyźnie, on też ma intuicję i mimo, że nie zrobić wszystkiego idealnie to czas dziecka spędzony z tatą jest bezcenny. Jeśli mąż, partner uchyla się od obowiązków warto jak najwcześniej rozmawiać i wyjaśniać z czego wynika taki stan rzeczy.

  • Rezygnowanie z czasu sama ze sobą

Kobiety, które zostają matkami bardzo szybko potrafią przeorganizować całe życie pod opiekę nad dzieckiem. Tym samym rezygnując ze swoich pasji, zainteresowań i zaniedbując relacje z przyjaciółmi. Warto raz na jakiś czas spędzić czas bez dziecka, pójść na kawę z koleżanką czy umówić się do kosmetyczki. Takie momenty pozwalają odpocząć i zregenerować siły.