Mrożenie zarodków – na czym to polega?

mrożenie zarodków

Mrożenie zarodków, to bezpieczna metoda zabezpieczania materiału biologicznego w bardzo niskich temperaturach. W trakcie procedury in vitro zazwyczaj zapładnia się więcej komórek jajowych niż można przenieść do jamy macicy. Robi się, to aby zwiększyć szanse pary, która stara się o dziecko metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Zarodki, które nie zostały poddane transferowi są poddawane zamrożeniu.

Mrożenie zarodków – jak to działa?

Ostatnio świat obiegła informacja, że na świat przyszedł najstarszy noworodek, właśnie dzięki metodzie in vitro. Embrion był w stanie zamrożenia prawie 30 lat, po transferze i prawidłowym zapłodnieniu urodziła się z niego śliczna Molly. Ale właściwie jak działa i na czym polega mrożenie zarodków? Rozwijające się zarodki poddaje się kriokonserwacji, czyli specjalnej technice mrożenia, mającej za zadanie podtrzymać funkcje życiowe embrionów przez odpowiednio długi czas. Przetrzymuje się je w ekstremalnie niskich temperaturach, Dzięki temu mogą czekać (jak wcześniej wspomniany embrion) na kolejny transfer i są pod stałym monitoringiem laborantów.

Mrożenie zarodków, a procedura in vitro

Przechowywanie zarodków w ekstremalnie niskich temperaturach jest jedną z najbezpieczniejszych procedur w trakcie trwania in vitro. Przeżywalność zarodków jest na najwyższym poziomie, dzięki temu wiele par może skorzystać z zamrożonych wcześniej zapłodnionych jajeczek. Pary, które już mają potomstwo mogą oddać zarodki do adopcji. Dzięki temu mogą skorzystać z nim pary, od których nie można pobrać materiału potrzebnego do zapładniania. Tak jak w przypadku Molly zarodki wykorzystano wiele lat po zamrożeniu.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!