Mózg kobiety po ciąży – czy zachodzą w nim jakieś zmiany?

mózg kobiety

Wiedziałaś, że z rezonansu magnetycznego lekarz potrafi wywnioskować czy byłaś już w ciąży? Poród oraz ciążą zostawia po sobie ślady na ciele kobiety nie tylko w postaci rozstępów czy dodatkowych kilogramów, ale również zmiany jakie zachodzą w mózgu. Jak zmienia się mózg po ciąży? Czym jest „baby brain”?

Zmiany w mózgu kobiety w trakcie i po ciąży

Mózg kobiety po w i trakcie ciąży podlega różnym procesom i przemianom. Czy doświadczyłaś tego, że miałaś w ciąży problemy z koncentracją, pamięcią lub czułaś się zdezorientowana? Ta przypadłość nazywana jest właśnie „baby brain”, czyli dziecięcy mózg, umysł który ma ograniczone zdolności poznawcze przez to, że kobieta jest w ciąży lub właśnie została mamą. Według badań ten stan dotyka nawet 80% kobiet w ciąży.

Hiszpańscy naukowcy udowodnili, że ciąża rzeczywiście powoduje trwałe zmiany w mózgu. Na rezonansie magnetycznym kobiet, które zostały już mamami widać, że istota szara w obszarze mózgu jest wyraźnie zredukowana. Ten część naszego mózgu odpowiada np. za poznanie społeczne.

Mózg kobiety po ciąży, a przygotowanie do roli matki

Matka natura nawet ten aspekt w organizmie kobiety przygotowała, aby w chwili pojawienia się potomstwa przestawił się na inny tryb. To właśnie dzięki zmianie w połączeniach nerwowych młode mamy potrafią świetnie rozpoznawać potrzeby noworodków. Na tym mechanizmach neurobiologicznych działa instynkt macierzyński. Pozbywanie się niepotrzebnych połączeń nerwowych w mózgu kobiety sprawia, że jest ona w stanie zapewnić bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój dziecku.

Czytaj też: Jak zrozumieć potrzeby noworodka?