Mieszkanie z teściami – jak żyć pod jednym dachem z rodzicami partnera

Mieszkanie z teściami, dla wielu osób, może się kojarzyć ze stresem, konfliktami i zamieszaniem. Taka konfiguracja jest szczególnie problematyczna, gdy na świecie pojawia się dziecko. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi zasadami, dzięki którym wspólne życie w jednym mieszkaniu nie musi być tak traumatyczne. 

Mieszkanie z rodzicami partnera pod jednym dachem 

Dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem byłoby mieszkanie w swoim domu i prowadzenie go według własnych zasad, niezależnie od wymagań i przyzwyczajeń innych. Jeżeli nie ma jednak takiej możliwości i młode małżeństwo jest zmuszone zamieszkać z teściami, należy dołożyć wszelkich starań, żeby wspólne mieszkanie nie było dla nikogo uciążliwe. 

Zalety mieszkania z teściami 

W związku z koniecznością zamieszkania z teściami, należy przede wszystkim skupić się na plusach takiego rozwiązania. Duże znaczenie mają kwestie finansowe. Mieszkanie z rodzicami kończy się co najwyżej na dorzucaniu do czynszu czy rachunków. Jest to znacznie mniejsza kwota niż w przypadku samodzielnego mieszkania. 

Jednak zalety na tym się nie kończą. Młodzi małżonkowie mogą korzystać z doświadczenia rodziców, ich rad w różnych sytuacjach, a także ich pomocy w życiu codziennym. Dużą zaletą jest także możliwość pozostawienie dziecka pod opieką dziadków, gdy rodzice muszą pilnie wyjść np. do lekarza czy urzędu. 

Zalety mogą być także odczuwalne dla teściów. Również mogą oni otrzymać pomoc w zrobieniu zakupów czy sprzątaniu. Jeżeli relacje między jednym i drugim pokoleniem są dobre, teściowie mogą także czerpać korzyści emocjonalne. Bardzo często rodzice czują się potrzebny, gdy mieszkają pod jednym dachem z młodymi. 

O czym pamiętać, podczas mieszkania z teściami?

Mieszkając z teściami przede wszystkim należy pamiętać o tym, że jest się gościem w ich domu i należy się stosować do obowiązujących tam zasad. Bardzo często wszelkie gesty, które mogą zostać odebrane jako wtrącanie, wynikają z dobrej woli i chęci pomocy, a nie ze złośliwości. Właściwe nastawienie jest niezwykle ważne. Jeżeli kogoś denerwują wszelkie rady, należy o tym porozmawiać spokojnie, bez unoszenia się. Bardzo ważne jest także pamiętanie o tym, że wspólne mieszkanie to najprawdopodobniej tymczasowa sytuacja, dlatego nie powinno się palić mostów. 

Jeżeli między teściami, a zięciem czy synową dojdzie do jakiegoś konfliktu, należy delikatnie zareagować. Dziecku jest o wiele łatwiej zwrócić uwagę swoim rodzicom. Ważne jest także obiektywne podejście, a nie działanie pod pantoflem

Mieszkają z teściami, należy obniżyć swoje oczekiwania, a także nauczyć się bezpośrednio komunikować swoich potrzeb i swojego zdania. Ważna jest także asertywność i umiejętność rozwiązywania wszelkich nieporozumień na bieżąco. Nie należy także z góry nastawiać się negatywnie. Sytuacja może nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć. 

Mieszkanie z teściami zwykle kojarzy się negatywnie. Należy przede wszystkim określić ogólne zasady i ich przestrzegać. Ważne jest dostrzeżenie zalet wynikających z tej sytuacji, a także dobre nastawienie. Teściowie nie są tacy straszni jak się ich często przedstawia. Oczywiście istnieją pewne skrajne przypadki, jednak nie należy brać ich aż tak do siebie. Wielu młodych małżonków bardzo sobie ceni możliwość mieszkania z rodzicami. Jest to także dobre rozwiązanie ze względu na dzieci, które mają stały kontakt z dziadkami, co wpływa pozytywnie na ich rozwój. Wspólne mieszkanie wymaga także odpowiedniego podejścia teściów. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!