Krytyka karmienia piersią w miejscach publicznych. Czy jest słuszna?

Na całym świecie karmienie piersią w miejscach publicznych jest rozważane na wszystkich poziomach, zarówno przez rząd, jak i indywidualnie przez każdą matkę. Ale bardzo często tradycja, religia czy obyczaje danego kraju wpływają na opinię kobiety i zmuszają ją do pewnych ograniczeń. Poniżej zaprezentujemy kilkadziesiąt zachowań występujących w różnych krajach i kulturach tak aby każdy mógł wyrobić własną opinię na ten temat.

KRAJE AFRYKAŃSKIE

Kobiety żyjące w społeczeństwach, w których kultura jest zgodna z pewnymi rodzajami opieki nad niemowlętami, mogą mieć pewne trudności z karmieniem piersią na żądanie. W Afryce, na przykład, sytuacja jest różna w zależności od kraju. Egipcjanki nie mogą karmić piersią w miejscach publicznych ze względu na tradycje i przekonania religijne. Jednak w Ghanie, Kenii, Nigerii, Ugandzie, Zambii i wielu innych krajach afrykańskich matki mogą karmić swoje dzieci piersią bez wstydu, nawet się nie zasłaniając, i jest to zupełnie normalne. Kultura w wielu krajach afrykańskich nie akceptuje obnażonych ciał w miejscach publicznych, a wręcz zachęca się do odsłaniania piersi w celu karmienia piersią.

KRAJE AZJATYCKIE

Niektóre kraje w Azji są bardziej restrykcyjne niż inne, a jeden z powodów ma związek z religią.

 • W Bangladeszu, Sri Lance, Nepalu i Indiach karmienie piersią w miejscu publicznym nie jest problemem, a czasem nawet nie jest zakryte.
 • W Izraelu karmienie piersią jest również popierane i zachęcane, ale większość kobiet, które karmią publicznie, robi to pod ubraniem lub używa peleryn do karmienia.
 • W Jordanii karmienie piersią w obecności rodziny dziecka jest dopuszczalne, ale w miejscu publicznym jest uznawane za akt nieprzyzwoitości.
 • W wielu krajach, takich jak Afganistan, Pakistan i Iran, kobietom zabrania się odsłaniania włosów, ale karmienie piersią w miejscu publicznym nie jest uznawane za bluźnierstwo.
 • W Arabii Saudyjskiej karmienie piersią w miejscach publicznych jest zabronione.
 • W Chinach publiczne karmienie piersią jest postrzegane jako coś pozytywnego.
 • W Japonii, na Filipinach i w Malezji niektóre matki używają koca lub koszuli, aby dyskretnie karmić piersią.
 • A w Hong Kongu, Indonezji i na Tajwanie publiczne karmienie piersią jest rzadkością.

KRAJE EUROPEJSKIE

Europejskie matki mają również różne postawy wobec karmienia piersią w miejscach publicznych, w zależności od miejsca zamieszkania.

 • W Anglii, Szkocji i Irlandii kobiety mogą karmić piersią w miejscach publicznych, ale robią to potajemnie. Nawet rząd popiera karmienie piersią na żądanie: W 2005 r. szkocki parlament uchwalił prawo, zgodnie z którym nielegalne jest proszenie kobiety, aby nie karmiła piersią w miejscu publicznym.
 • Ponadto w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech i Szwecji matki zakrywają się podczas karmienia piersią. Podobną postawę prezentują kobiety w Polsce, na Ukrainie, Węgrzech, w Rumunii, Serbii, Bułgarii i Grecji.
 • Z drugiej strony, matki w Szwajcarii, Holandii, Słowenii i Belgii nie czują się skrępowane karmieniem piersią w miejscach publicznych.

KRAJE AUSTRALII I OCEANII

W Oceanii obowiązują pewne zasady. W Australii większość miejsc publicznych, takich jak restauracje i centra handlowe, nie jest odpowiednia do publicznego karmienia piersią. W 2010 r. prawo matki do karmienia dziecka piersią w miejscach publicznych było chronione na mocy krajowych przepisów antydyskryminacyjnych. Każde państwo ma specyficzne aspekty ochrony prawa kobiet karmiących piersią w miejscach publicznych. W Nowej Zelandii karmienie piersią w miejscach publicznych jest dopuszczalne i chronione przez prawo.

KRAJE W AMERYCE PÓŁNOCNEJ I POŁUDNIOWEJ

W Ameryce Północnej prawa dotyczące publicznego karmienia piersią różnią się w zależności od regionu. Często matki w USA są proszone o przeniesienie się do bardziej prywatnego miejsca, aby karmić piersią. W Kanadzie, każda prowincja ma swój własny kodeks praw człowieka. Kodeksy te chronią kobiety przed dyskryminacją ze względu na płeć. Jednak tylko Ontario i Kolumbia Brytyjska dają prawo do karmienia piersią kobietom pracującym i w miejscach publicznych. W Meksyku wiele kobiet karmi swoje dzieci piersią w miejscach publicznych i jest to uważane za całkowicie normalne.

Większość krajów Ameryki Środkowej ma wspólny pogląd na karmienie piersią. W Salwadorze, Gwatemali, Hondurasie, Trynidadzie i Barbadosie nie ma problemu dla matek karmiących piersią w miejscach publicznych.

W Ameryce Południowej, kraje takie jak Brazylia, Argentyna, Chile, Kolumbia, Peru, Urugwaj i Wenezuela wspierają matki karmiące piersią w miejscach publicznych.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!