Jakie podejście do rodziny ma pokolenie milenialsów?

pokolenie milenialsów

Pokolenie milenialsów to osoby, które urodziły się pod koniec lat XX. Socjologowie uważają, że tę grupę ludzi łączą pewnie cechy i upodobania, jak np. korzystanie z nowych technologii. Pokolenie te ma niezwykłą łatwość w dostosowywaniu się do zmian, większość ich życia miała miejsce w dobie Internetu. A jakimi rodzicami są milenialsi i jakie mają podejście do zakładania rodziny?

Jakimi rodzicami jest pokolenie milenialsów?

Pokolenie cyfrowe, bo taką nazwą często określa się osoby urodzone w latach 80 i 90 minionego wieku przed założeniem rodziny chce zbudować swoją karierę i skupić się na własnym rozwoju. W porównaniu z innymi generacjami milenialsi mają zupełnie inne podejście do ciąży, życia rodzinnego i rodzicielstwa.

Pokolenie milenialsów później zakłada swoje rodziny

Milenialsi nie spieszą się, aby założyć własną rodzinę. Jak pokazują statystyki przeprowadzone przez Pew Social Trends, w 2019 roku odsetek osób z tej generacji, które mają dzieci wynosił około 55%. Jest to znacznie niższy współczynniki porównując go z pokoleniem wyżu demograficznego, którego wynosił 87%. Badania pokazały, że 14% mielnialsów nie wyprowadziło się jeszcze z rodzinnego domu. Średnio następuje to u mężczyzn w wieku 30 lat, a u kobiet w wieku 28 lat. Milenialsi są bardziej zainteresowani budowaniem kariery i osiąganiem celów życiowych niż założeniem rodziny. Chcą być stabilni finansowo, zanim się ustatkują. Forbes wyjaśnia, że ​​niektórzy milenialsi wstrzymują się z pomysłem założenia rodziny, ponieważ ich zarobki za niskie, aby pozwolić sobie na dziecko. Również znaczenie ma postęp medycyny, który pozwala zamrażać jajeczka i odkładać macierzyństwo na późniejsze lata.

Zerwanie z tradycyjnym modelem rodziny

Pokolenie milenialsów nie trzyma się już tylko jednego modelu rodziny w którym obecna jest mama i tata. Wiele osób decyduje się na samodzielne macierzyństwo, które przestaje być tematem tabu. Niektórzy czują się swobodnie wychowując dziecko w pojedynkę. Poza tym millenialsi są szczęśliwi, mając rodziny bez względu na ich orientację seksualną. Very Well Family zauważa, że ​​w 2017 roku ponad 3 miliony dzieci było wychowywanych przez rodziców lesbijek, gejów, biseksualistów i transpłciów. W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń milenialsi nie mają problemu z wychowywaniem dzieci jako pary tej samej płci.

Milenialsi świadomie rezygnują z rodzicielstwa

Wiele młodych osób świadomie deklaruje, że nie chce mieć dzieci. Często ta decyzja związana jest z wiedzą na temat zmian klimatu i przeludnienia kuli ziemskiej. Niepewna sytuacja gospodarcza, bezrobocie, niestabilna sytuacja mieszkaniowa również nie wpływa pozytywnie na decyzję o dziecku. Duża część milenialsów doświadczyła rozwodu rodziców i nie chce narażać swoich dzieci na podobne doświadczania.

Internet jest źródłem wiedzy o rodzicielstwie

Milenialsi szukają w Internecie porad dotyczących ciąży i rodzicielstwa. Używają aplikacji do śledzenia swojej płodności i postępów w ciąży. Szukając najlepszych produktów dla dzieci, korzystają z Instagrama i YouTube’a. Gerber Life zauważa, że ​​millenialsi szukają w Internecie tego, co działało w przypadku innych rodziców, aby uniknąć popełnienia błędów. Wiedzę czerpią z blogów i podcastów.

Mężczyźni chcą być zaangażowanymi ojcami

Mężczyźni w porywaniu ze swoimi ojcami czy dziadkami czują, że chcą być obecnymi i zaangażowanymi ojcami. Wiąże się to z dzieleniem się obowiązkami przy dziecku, nawiązywaniu z nim bliskiej relacji oraz korzystanie z urlopów tacierzyńskich.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!