Jak stres w ciąży wpływa na dziecko?

zmartwiona kobieta

Zmniejszenie stresu w ciąży jest bardzo ważnym aspektem nie tylko dla zdrowia psychicznego kobiety. Może to również mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia rozwijającego się płodu.

Stres a ciąża

Wiele par aktualnie odkłada decyzję o założeniu rodziny, jednak nie zmienia faktu, że bardzo wiele kobiet pragnie zostać matkami i realizować się w macierzyństwie. Niestety droga do zostania rodzicami nie zawsze jest łatwa i prosta, szczególnie kiedy doświadczymy problemów z płodnością. Co więcej, etap ciąży to nie tylko obawy o fizyczne zmiany w naszym ciele. Często lęki i obawy o przyszłość są tak silne, że stres jest towarzyszem naszej ciążowej historii. .

Ciąża nie zawsze jest najszczęśliwszym okresem w życiu

Stres i niepokój mogą z łatwością opanować ten okres niepewności i zupełnie nowych doświadczeń. Nietrudno zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś stresu lub wahań nastroju podczas PMS, stanu, który dotyka miliony kobiet, wyobraź sobie, jak Twoje ciało i umysł zareagują na hormonalne wahania ciąży. Nawet w najlepszych okolicznościach, jakie można sobie wyobrazić, w tym czasie stres jest nieunikniony.

Niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży po raz pierwszy, czy spodziewasz się czwartego potomka, rodzicielstwo i stres idą w parze. Prawdopodobnie doświadczysz sporego stresu podczas ciąży – i okazuje się, że sposób radzenia sobie ze stresem ma ogromne znaczenie.

Jak stres wpływa na dziecko w łonie matki?

Według najnowszych badań przekazujemy swoim dzieciom coś więcej niż tylko geny. To, co czujesz i jakie emocje przeżywasz, może również zmienić sposób, w jaki rozwija się Twoje dziecko.

Badania opublikowane w The British Journal of Psychiatry sugerują, że dzieci kobiet, które doświadczają silnego stresu podczas ciąży, są prawie 10 razy bardziej narażone na rozwój zaburzeń osobowości przed ukończeniem 30. roku życia. Dzieci kobiet cierpiących na umiarkowany poziom stresu podczas ciąży – trzy razy bardziej narażona na wystąpienie zaburzenia osobowości w tym wieku.

Oczywiście rozwój zaburzeń osobowości może być powiązany z wieloma innymi czynnikami, takimi jak wydarzenia traumatyczne. Biorąc jednak pod uwagę, że u jednego na siedmioro dzieci w wieku od dwóch do ośmiu lat zdiagnozowano jakiś rodzaj zaburzeń psychicznych. Naturalnym jest, że przyszłe matki chcą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić swoim dzieciom zdrowie. Innymi czynnikami wpływającymi na rozwój mózgu dziecka może być waga matki w czasie ciąży.

Nierealistyczne jest wierzyć, że możemy całkowicie uniknąć stresu – zwłaszcza jeśli chodzi o nasze dzieci. Ale to nie znaczy, że nie masz innego wyboru, jak tylko chodzić w ciągłym stanie niepokoju. Zmniejszenie stresu podczas ciąży może zmienić życie zarówno Twoje, jak i Twojego dziecka.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!