Jak przygotować się do porodu? TOP 10 porad!

Większość kobiet przed porodem odczuwa lęk i niepewność. Narodziny potomka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego rodzica, a łatwy poród jest marzeniem przyszłej mamy. Jak się przygotować do porodu? O czym pamiętać? Jak pokonać strach przed nieznanym?

Nastawienie psychiczne

Warto podkreślić, że pozytywne nastawienie ma bardzo duży wpływ na przebieg porodu i współpracę z lekarzami. Zdobycie wiedzy o tym, czego można się spodziewać, jest bardzo ważne. Pozwala z pewnością zmniejszyć poczucie lęku i sprawia, że kobieta trochę lepiej reaguje na ból. Zachowanie zimnej krwi i opanowania w tej sytuacji nie jest łatwe, jednak jest możliwe. Spokój rodzącej wpływa także na dziecko, które przychodzi na świat. 

Jak przygotować się  do porodu?

Przed porodem konieczne jest zadbanie o następujące kwestie:

  1. Decyzja o obecności partnera przy porodzie – to wspólna decyzja rodziców, o której warto rozmawiać już od początku ciąży. Mężczyzna może nie być gotowy na takie emocje i ma prawo wyrazić swoje wątpliwości. Motywacja bliskiej osoby jest jednak nieoceniona, dlatego zazwyczaj ciężarne decydują się na obecność męża na sali porodowej.
  2. Zakupy dla malucha i mamy – zaopatrzenie się w niezbędne przedmioty pozwoli spać spokojnie. Skompletować warto to, co przyda nam się w szpitalu oraz po wyjściu ze szpitala. Nie odkładajmy zakupów na ostatnią chwilę, lecz dokładnie zastanówmy się, czego potrzebujemy i przeanalizujmy oferty sklepów.
  3. Spakowanie torby do szpitala – to kwestia, której nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Brzuszek pod koniec ciąży może dawać o sobie znać, dlatego znacznie łatwiej będzie spakować się nieco wcześniej. Skompletowanie potrzebnych rzeczy wpłynie na spokój wewnętrzny – kobieta zacznie odczuwać, że spotkanie z dzieckiem jest coraz bliżej. 
  4. Wybór szpitala, w którym dziecko przyjdzie na świat – pomocne jest stworzenie listy placówek, które spełnią oczekiwania przyszłych rodziców. Warto odwiedzić je osobiście i porozmawiać z położnymi oraz kobietami, które rodziły w danym miejscu. Większe kliniki oferują osobne pokoje dla mam i dzieci, co jest dodatkowym komfortem. Tutaj jednak trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. 
  5. Stworzenie planu porodu – już od kilku lat każda kobieta ma prawo do własnego planu porodu. To dokument, w jakim ciężarna zawiera najważniejsze informacje o swoich oczekiwaniach, np. dotyczących wyboru sali, zgody na znieczulenie, czy możliwości nagrywania. Przygotowanie pisma zazwyczaj odbywa się po konsultacji z lekarzem.
  6. Znieczulenie – kwestie dotyczące znieczulenia warto przedyskutować z lekarzem prowadzącym, który wskaże wszelkie plusy i minusy takiego rozwiązania. Dokładna wiedza pozwoli podjąć ostateczną decyzję, która będzie dobra dla mamy i dziecka. 
  7. Rozmowa z bliskimi – rozmowa z osobami, które mają poród za sobą może być bardzo owocna. Rozwiejemy wszelkie wątpliwości i uzyskamy wsparcie od najbliższych, które jest bardzo potrzebne.
  8. Potrzebna dokumentacja – w jednym miejscu przechowujmy niezbędne wyniki badań, które przydadzą się po przyjeździe na porodówkę. Brak dokumentacji wywoła niepotrzebny stres. 
  9. Relaksacja – bardzo ważnym aspektem jest zadbanie o wyciszenie i relaks. Podczas porodu ważne jest skupienie, cierpliwość i słuchanie swojego organizmu. Pomocne w tym przypadku jest słuchanie kojącej muzyki, stosowanie medytacji, czy nawet autohipnozy. 
  10. Pozytywne myślenie – to często klucz do sukcesu. Każdy poród jest inny i nie warto z góry nastawiać się, że będzie trudno i nie damy rady. Myślmy o tym, że już za chwilę spotkamy naszą pociechę, na którą tak długo czekaliśmy