Jak poprawić mikroflorę jelitową u noworodów z cesarki?

karmienie piersią

W aktualnych badaniach nad zdrowym stylem życia dużo uwagi poświęca się jelitom i temu jak ważną rolę pełnią w naszym organizmie. Zawierają bardzo cenne drobnoustroje, takie jak bakterie, wirusy i grzyby, które o dziwo mają bardzo pozytywny wpływ na ciało i ogólną kondycję zdrowia.

Niemowlęta, które przyszły na świat drogą porodu naturalnego otrzymują cenne drobnoustroje wraz z przejściem przez kanał rodny. Mikroflora jelitowa jest cenną pomocą przy trawieniu mleka matki. Układ pokarmowy nowonarodzonego dziecka jest niedojrzały, dlatego taka pomoc jest ważna. U dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie rozwój mikroflory jelitowej może być zaburzony. W czasie operacji nie ma możliwości zetknięcia z mikrobem matki, dlatego dzieci są go pozbabione.

Jak zadbać o mikroflorę jelitową u dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie?

W niedawno opublikowanym badaniu naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach ocenili, czy zaburzony rozwój mikroflory jelitowej można przywrócić u niemowląt urodzonych przez cesarskie cięcie. W tym celu wykonując pobranie mikroflory matki i podanie jej dziecku doustnie (FMT). FMT z powodzeniem stosuje się u dorosłych. W celu normalizacji składu mikroflory jelitowej i leczenia chorób, ukłądu pokarmowego.

„Narodziny przez cesarskie cięcie wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób o podłożu immunologicznym. Ponieważ brak matczynych drobnoustrojów we wczesnym okresie życia może mieć długoterminowe konsekwencje dla zdrowia dziecka. To badanie pokazuje że mikroflora jelitowa niemowląt urodzonych po cesarskim cięciu może zostać przywrócona. Kluczem jest podanie po urodzeniu FMT matki. co zapewnia dalsze wsparcie dla naturalnego przenoszenia mikroflory jelitowej z matki na niemowlę ”

mówi Willem M de Vos, profesor mikrobiomiki ludzkiej

Naukowcy zastosowali FMT natychmiast po urodzeniu, wykorzystując próbki kału matki dziecka. Ponieważ kał może zawierać niebezpieczne patogeny, zostały one najpierw dokładnie zbadany w laboratorium i poddany analizie. Spośród 17 badanych matek 7 miało próbki wolne od patogenów i zostało wybranych do badania.

Wszystkie siedem niemowląt urodzonych po cesarskim cięciu, które otrzymały FMT, pozostało zdrowych i nie doświadczyło żadnych negatywnych skutków leczenia. Skład mikrobioty jelitowej monitorowano przez 3 miesiące i porównano go ze składem u dzieki którym nie podano drobnoustrojów doustnie.

Opinie ekspertów na temat mikroflory jelitowej u noworodków

„Mikrobiota jelit niemowląt leczonych FMT bardzo szybko stała się podobna do tej u niemowląt urodzonych drogą pochwową. Nie przypominała mikrobioty nierozwiniętej jak u niemowląt urodzonych po cesarskim cięciu, co wskazuje, że leczenie skutecznie przywraca prawidłowy rozwój mikroflory” –

mówi dr. Katri Korpela, pierwsza autorka badania.

Ta prosta procedura na pewno pomoże znormalizować kolonizację i rozwój mikroflory jelitowej u niemowląt urodzonych po cesarskim cięciu. To prawdopodobnie przyczyni się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób przewlekłych, które mogą wywołać nieprawidłowa mikroflora jelitowa. Ten prosty i nieinwazyjny sposób daje możliwość wyrównania szans w rozwoju dzieci urodzonych naturalnie i przez cesarkę, dlatego warto żeby był rozwijany.

„Ta procedurę można wykonywać tylko po dokładnym zbadaniu matki pod kątem potencjalnych patogenów. ”

podkreśla profesor Sture Andersson MD, neonatolog

Czytaj też: Wskazania do cesarskiego cięcia

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!