Jak pogodzić pracę z macierzyństwem?

pogodzić pracę z macierzyństwem

Temat godzenia pracy zawodowej z byciem mamą jest dość trudny, bo ciężko znaleźć idealne rozwiązanie. Ostatnio na naszym profilu na Facebooku zadaliśmy te pytanie naszym obserwatorom: Jak pogodzić pracę z macierzyństwem? Odpowiedzi były bardzo inspirujące, nie brakowało świetnych rad i fajnym rozwiązań. W poniższym wpisie zebraliśmy najtrafniejsze wnioski w jedną listę oraz dodaliśmy kilka swoich propozycji.

7 porad jak pogodzić pracę z macierzyństwem?

Pogodzenie pracy i bycie rodzicem wymaga od nas wielu kompromisów, balansowanie i stawiania granic. W czasie pandemii duża część osób pracuje zdalnie ze swojego domu. Oddzielnie pracy i życia domowego stało się przez to jeszcze trudniejsze, bo dzieci nie zawsze rozumieją, że teraz mama czy tata są w pracy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak odnaleźć się w roli rodzica oraz pozostać kompetentnym i profesjonalnym pracownikiem.

1.Organizacja pracy i działanie według planu

Mamy podkreślają, że za umiejętnością pogodzenie pracy i macierzyństwa stoi głównie dobra organizacja zarówno życia zawodowego, jak i domowego. Nie warto liczyć, że „jakoś to będzie” i podejmować spontanicznych decyzji. Znakomitą pomocą jest działanie według planu, nadanie dniu określonej rutyny oraz oddzielenie czasu na pracę od tego spędzanego z rodziną.

2. Wyznaczenie w domu przestrzeni do pracy

Kiedy jesteś mamą, która pracę zawodową wykonuje z domu warto wyznaczyć określone miejsce, pokój w którym będzie twoje domowe biuro. Pracowanie przy kuchennym stole może być bardzo rozpraszające, zwłaszcza gdy w domu przebywają inni domownicy. Wyznaczenie sobie miejsca do pracy pomoże lepiej się skupić i skoncentrować się na określonych zadaniach.

Szukasz pilnie pracy?

Bądź dodatkowego zajęcia? Sprawdź najnowsze oferty pracy właśnie dla Ciebie!

OFERTA PRACY DLA KOBIET

3. Daj sobie pomóc

Wiele mam stara się udźwignąć wszystkie obowiązki na swoich barkach, zarówno te domowe, jak i zawodowe. Na prawdę nie jest to do wykonania dla jednej osoby, aby jeszcze mieć czas dla siebie i cieszenie się życiem. Warto prosić o pomoc zarówno partnera, jak i dalszą rodzinę i przyjaciół. Mąż i ojciec dzieci powinien być w równym stopniu odpowiedzialny za ich rozwój, opiekę i wychowanie.

4. Postaraj się mieć regularne godziny pracy

To, że pracujesz w domu, nie oznacza, że ​​masz pracować w każdej wolnej chwili. Ważne jest, aby zachować regularne godziny pracy, rozpoczynając każdy dzień pracy o tej samej godzinie i kończąc o określonej porze (o ile pozwala na to twoja profesja). Oznacza to, że nie musisz wracać do pracy, gdy dzieci pójdą spać, tylko wtedy mieć czas dla siebie czy chwilę na rozmowę z partnerem.

5. Realizuj plan krok po kroku

Wypełnianie wcześniej ustalonego planu nawet małymi krokami może być najlepszą metodą skutecznej i efektowej pracy. Są dni kiedy cały scenariusz dnia będzie musiał być podporządkowany choremu dziecku czy niepoodziewanej sytuacji. Jednak generalnie staraj się działać w z góry ustalony sposób, dzięki któremu jesteś zmotywowana i gotowa do działania.

6. Pozwól sobie na bycie nieidealną

Nie zawsze musisz dawać z siebie 200%, czasami jest normalne, że masz okres spadku energii i nie każde zadanie przychodzi ci z łatwością. Nie ma też obowiązku prowadzenia domu, który zawsze lśni czystością, a obiad składa się z dwóch dań i deseru. Mamy radzą, aby poradzić sobie z pracą i życiem zawodowym trzeba umieć wrzucić na luz i nie przejmować się wszystkim. Warto być mamą, która zamiast pucować każdy kąt mieszkania ma czas na zabawę z dziećmi.

7. Zadbanie o siebie

Znalezienie chwili tylko dla siebie jest bardzo ważne, aby czuć się szczęśliwą i spełnioną. Nie muszą to być duże rzeczy, czasami wystarczy samotny spacer, domowy zabieg pielęgnacyjny czy poczytanie ulubionej książki. Pogodzenie pracy z macierzyństwem to również zadbanie o siebie, swoje zdrowie, psychikę oraz odpoczynek.

Czytaj też: Sprzątanie w ciąży – do kiedy można?

Pamiętaj, że najciekawsze oferty pracy znajdziesz na: www.joooble.org

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!