Invitro – ile razy można podchodzić?

Chociaż zapłodnienie przy pomocy in vitro uznaje się za najbardziej nowoczesną technologię do wspomagania rozrodu, to jednakże, niestety, nie każdy tego rodzaju zabieg zakończy się na pewno sukcesem. Ile razy można podejść do in vitro, czyli poczęcia potomka przy wykorzystaniu pozaustrojowego zapłodnienia? 

Ile razy można podejść do procedury in vitro? – pierwsza próba

Zapłodnienie metodą in vitro (nazywane inaczej zapłodnieniem pozaustrojowym) to jedna spośród najnowocześniejszych metod, które bywają proponowane parom mierzącym się z problemem spłodzenia potomka. Mówiąc najogólniej, istotę zabiegu stanowi połączenie plemnika oraz komórki jajowej w laboratoryjnych warunkach

Proces ten zostaje poprzedzony przyjęciem przez pacjentkę właściwych leków hormonalnych i pozyskiwaniem od niej jajowych komórek, jak również pozyskaniem od mężczyzny próbki nasienia (o ile nie zapadnie w tym przypadku decyzja odnośnie wykorzystania materiału, który pochodzi z banku spermy). 

Wówczas, kiedy jajowa komórka połączy się z plemnikiem, następnym etapem procedury będzie przenoszenie zarodków do macicy kobiety, gdzie powinny się one ostatecznie zagnieździć. Tak to wygląda, niemniej jednak nie za każdym razem – ogólnie ocenia się, iż skuteczność metody in vitro sięga ok. 30-40 procent. 

Nieudana procedura in vitro – czy warto spróbować kolejny raz?

Pary, które będą zdolne do poniesienia kosztów następnego pozaustrojowego zapłodnienia, jak najbardziej mogą po raz kolejny korzystać z wymienionej metody wspomaganego rozrodu. Nie istnieją tak naprawdę konkretne wytyczne dotyczące tego, po ilu razach in vitro, nie będzie dalszego sensu podejmowania prób. 

Jest to zdecydowanie indywidualna kwestia i odradzać albo polecać ten zabieg wybranej parze lekarz może dopiero po przeprowadzeniu analizy wielu różnorodnych kwestii – głównie tych dotyczących stanu zdrowia zarówno mężczyzny, jak i kobiety. 

Należy także zwrócić szczególną uwagę na to, jak para zniosła wcześniejsze, nieudane próby zapłodnienia in vitro – w wypadku osób, które dosyć ciężko przeżyły nieudane zabiegi, kolejne próby mogą być niewskazane z uwagi na zaistnienie ryzyka, iż psychika pacjentów nie będzie w stanie udźwignąć kolejnych niepowodzeń. 

Jakie mogą być wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego? 

W chwili, kiedy czas mija i para ma za sobą kilka nieudanych prób in vitro, konieczna staje się bliższa analiza tego, jakie mogły zaistnieć przyczyny takich problemów. Wbrew temu, co może się wydawać, wyróżnia się ich dosyć sporo – powodem niepowodzeń mogą być w tym przypadku: 

  • nawracające poronienia (za które odpowiedzialne są chociażby: zaburzenia hormonalne czy też wady w budowie macicy,
  • nieudane implantacje zarodków (do których prowadzić może między innymi niższa – będąca wynikiem wieku danej pacjentki – jakość produkowanych przez jej organizm komórek jajowych),
  • nieprawidłowości mające związek z samym procesem zapłodnienia komórki jajowej,
  • zła jakość nasienia męskiego,
  • niewłaściwa odpowiedź organizmu kobiety na stymulowanie hormonami. 

Na pewno osoby, które decydują się na skorzystanie z procedury in vitro, mają zwykle za sobą sporo różnorodnych badań – w przypadku nieudanych zabiegów pozaustrojowego zapłodnienia, konieczne bywa jednakże ich ponowne przeprowadzenie, a nierzadko nawet poddanie się innym, wcześniej niewykonanym badaniom. 

Do nieudanych prób in vitro, może bowiem doprowadzić nie tylko endometrioza, ale i schorzenia ogólnoustrojowe (szczególnie te spośród nich, z którymi związane będą nasilone procesy zapalne). 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!