Gotuj z dzieckiem – pomysły na wspólne gotowanie

Wspólne przyrządzanie potraw z dzieckiem to ciekawy sposób na kreatywne spędzenie czasu. Angażowanie pociech w domowe prace w kuchni sprawi im wiele frajdy, rozwijając ich umiejętności manualne oraz sprzyjając zacieśnianiu więzi z rodzicami. Aby przygotowanie ulubionego dania zakończyło się sukcesem i wzmocniło pewność siebie dziecka, warto postawić na proste, a zarazem smaczne propozycje. Co można ugotować z pomocą kilkulatka?

Słodkie ciasta i ciasteczka

Większość dzieci wprost przepada za słodyczami i z radością podejmie się upieczenia pysznych ciasteczek. Dodatkowo przyrządzając łakocie w domu, mamy znacznie większą kontrolę nad ich składem – dzięki temu bez trudu stworzymy smaczną, a zarazem zdrową przekąskę. Jakie ciastka można upiec wspólnie z dzieckiem? Dobrym pomysłem będą proste muffinki – nawet kilkulatek poradzi sobie z nakładaniem przygotowanego przez mamę ciasta do odpowiednich foremek. Jeśli maluch lubi ugniatanie, warto przygotować kruche ciasteczka. W trakcie prac dziecko będzie mogło samodzielnie zagnieść ciasto, wałkować je, a następnie wycinać wybrane kształty za pomocą foremek. Można również zdecydować się na wykonanie dużej blachy ciasta – odmierzenie składników na sernik lub babkę i ich wymieszanie będzie doskonałą lekcją liczenia i rozwijania zdolności manualnych.

Pierogi z ulubionym nadzieniem

Lepienie pierogów to pracochłonne zajęcie, które wypełni wolny czas dziecka i pozwoli mu poczuć się ważnym – wszak przygotuje ono prawdziwe, obiadowe danie. Już 4-latek poradzi sobie z rozwałkowywaniem miękkiego ciasta i wycinaniem kółek, które następnie jego rodzic uzupełni farszem. Kilkuletni maluch może także próbować zlepiać ze sobą wypełnione serem, mięsem lub owocami ciasto. Nawet, jeśli pierogi wyjdą niedoskonałe, tuż przed wrzuceniem ich do gotowania możemy szybko naprawić drobne niedociągnięcia. Po kilku pełnych wyczekiwania minutach, własnoręcznie ulepione przez dziecko pierogi będą gotowe do podania dla całej rodziny. To świetna zabawa, która jest zarazem cenną lekcją kulinarną, na długi czas zapadającą kilkulatkowi w pamięci.

Zdrowe sałatki

Aby łatwiej namówić dziecko do zjedzenia zdrowej sałatki, warto zachęcić je do samodzielnego jej przygotowania. Przyrządzenie takiego prostego dania nie sprawi trudności nawet kilkuletniemu kucharzowi. Warto zaproponować maluchowi potrawę opartą o sałatę – rwanie liści na kawałki oraz mieszanie ich z innymi składnikami powinno spodobać się każdemu małemu pomocnikowi. Prostym rozwiązaniem jest także mizeria; krojenie obranego wcześniej przez rodzica ogórka nauczy dziecko cierpliwości i precyzji działania, będąc doskonałą szkołą posługiwania się sztućcami. Na zakończenie można poprosić swoją pociechę o nałożenie gotowej sałatki do miski oraz udekorowanie jej posiekanym szczypiorkiem lub gałązkami koperku.

Barwne kanapki

Ostatnim, ale nie mniej ciekawym pomysłem na wspólne gotowanie są kolorowe kanapki. Przyrządzane na śniadanie lub kolację, będą doskonałą okazją do kreatywnego tworzenia zdrowych i smacznych posiłków. Wystarczy podać dziecku kromkę i różnorodne składniki – ser, wędlinę, sałatę, plastry pomidora i rzodkiewki czy pastę na bazie twarogu, by już po chwili wykonało ono barwną i pyszną kanapkę dla siebie lub najbliższych. Zaproponujmy przy tym motyw przewodni – chleb z buzią stworzoną z dodatków czy pokrojenie pieczywa w geometryczne kształty i układanie z nich sylwetek zwierząt sprawi wiele frajdy dziecku, niezależnie od jego wieku.

Zaangażowanie dziecka we wspólne gotowanie to dobry pomysł na spędzenie czasu, szczególnie w chwili, gdy za oknem panuje brzydka pogoda lub chory maluch ma zakaz opuszczania domu. Zrobienie kanapek czy sałatki – banalne dla dorosłego człowieka – dla kilkulatka będzie nie lada wyczynem, podnoszącym jego pewność siebie oraz zachęcającym do pomocy w codziennych, domowych obowiązkach.