Dzień Ojca – historia, prezenty, tradycja

Co roku w dniu 23. czerwca, niespełna miesiąc po przypadającym na 26. maja Dniu Matki, w Polsce obchodzone jest święto wszystkich ojców. W ten wyjątkowy, czerwcowy dzień, dzieci mają okazję podziękować swoim tatom za trud, który swego czasu włożyli oni w wychowanie potomstwa. Jest to czas spędzany zazwyczaj na wspólnych spotkaniach dzieci i rodziców w atmosferze miłości i radości. Świętowaniu często towarzyszą niespodzianki w postaci drobnych upominków wręczanych ojcom jako symboliczny wyraz wdzięczności za troskę i pomoc na każdym kolejnym etapie życia. Skąd wzięła się tradycja obchodzenia Dnia Ojca i jaka historia doprowadziła do powstania tego święta?

Dzień Ojca w Polsce i na świecie

Dzień Ojca obchodzony jest w wielu krajach na świecie. W przeciwieństwie do Dnia Matki, jego historia nie sięga aż tak daleko w przeszłość, dlatego święto to uznaje się za stosunkowo nowe i mniej rozpowszechnione od święta mam, którego korzenie sięgają aż do czasów starożytnych.

Dzień Ojca został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych. Po sukcesie Dnia Matki uznano, iż stosowne byłoby ustanowienie świąt na cześć reszty członków rodziny. Pierwsze w historii obchody święta ojców odbyły się 19. czerwca 1910 roku. Miejscem tego wydarzenia był stan Waszyngton, a konkretnie niewielkie miasteczko o nazwie Spokane. Za wszystko odpowiedzialna była młoda amerykanka, córka Williama Smarta – weterana wojennego walczącego podczas wojny secesyjnej. Sonora Smart Dodd, bo tak nazywała się dziewczyna, jako pierwsza wpadła na pomysł ustanowienia dnia, który poświęcony zostanie wszystkim ojcom. Było to tuż po śmierci Williama Smarta, kiedy Sonora brała udział we mszy upamiętniającej jej również już zmarłą matkę. Zdała sobie wtedy sprawę, jak dużą rolę w wychowaniu jej oraz jej młodszego rodzeństwa odegrał właśnie ojciec, który po śmierci matki przejął na siebie wszystkie obowiązki. Idąc za ciosem, postanowiła zaangażować władze miejskie w utworzenie święta wszystkich mężczyzn, którzy podjęli trud wychowania własnego potomstwa. Przez kilkadziesiąt kolejnych lat próbowano zmienić charakter święta z lokalnego na ogólnokrajowy, jednak starania kończyły się niepowodzeniami. W końcu, w roku 1972, Dzień Ojca został ustanowiony oficjalnie przez prezydenta Richarda Nixona i do dnia dzisiejszego obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca (podobnie jak w Turcji, Francji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie).

W Polsce święto to przypada oczywiście na 23. czerwca, w Portugalii, Hiszpanii i we Włoszech – 19. marca, czyli dzień świętego Józefa, na Litwie jest to pierwsza niedziela czerwca, a w Austrii druga niedziela czerwca. 

Prezenty na Dzień Ojca

Dzień Ojca, jak większość obchodzonych przez ludzi świąt, wiąże się z tradycją obdarowywania innych prezentami. Również w Dzień Ojca dzieci przygotowują upominki, które mają być symbolicznym podziękowaniem oraz wyrazem miłości wobec rodzica. Najmłodsi pieczołowicie przygotowują kolorowe laurki z życzeniami i często wykonują ręcznie robione drobiazgi, które po latach stają się piękną pamiątką. Starsi stawiają na praktyczne, eleganckie prezenty, takie jak krawaty, skórzane paski lub portfele, perfumy i spinki do mankietów. Doskonałym pomysłem będzie upominek odzwierciedlający zainteresowania taty. Dla fanów piłki nożnej – koszulka z autografem ukochanego zawodnika, dla koneserów wykwintnych alkoholi – wino lub whisky, w komplecie z zestawem kieliszków czy szklanek. 

Inspiracji dla szukających idealnego prezentu jest całe mnóstwo, aczkolwiek pamiętajmy, że każdy tata najbardziej ucieszy się z możliwości spędzenia spokojnego popołudnia w towarzystwie swojego dziecka.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!