Dzień Dziecka – historia, gdzie się obchodzi, pomysły na prezenty

Dzień Dziecka jest to święto obchodzone w większości krajów na świecie, aczkolwiek nie zawsze w tym samym dniu. Różnice wynikają głównie z tradycji religijnych i narodowych danego państwa. W naszym kraju święto obchodzone jest 1 czerwca.

Międzynarodowy Dzień Dziecka

Tradycja tego święta ma już ponad 50 lat, a pierwsze wzmianki o Dniu Dziecka pochodzą z okresu międzywojennego XX wieku. W roku 1924 w Genewie Liga Narodów przyjęła deklarację Praw Dziecka, w której znalazła się informacja o tym, że wszystkie dzieci mają prawo do normalnego rozwoju oraz opieki, natomiast społeczeństwo powinno im zapewnić wszystko to co najlepsze. Powstanie tego święta wiąże się z dramatem drugiej wojny światowej, kiedy to ofiarami były również często dzieci. Niektóre osoby twierdzą, że święto to zostało wymyślone przez Światową Federację Kobiet Demokratycznych. Jego celem było rozpowszechnianie wśród ludzi idei, aby chronić małoletnich przed okrucieństwem głodu i wojny. Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto ustanowione w 1954 roku, przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zgromadzenie to uznało, iż niezbędne jest wprowadzenie święta, które będzie rozpowszechniało informacje dotyczące praw dziecka. Polska, Słowacja, Ukraina, Czechy i Rosja obchodzą Dzień Dziecka 1 czerwca od 1952 roku. W tym właśnie dniu od 1994 roku w naszym kraju obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży, który składa się z uczniów szkół średnich wyłonionych w konkursie. W tym jednym dniu mogą oni poczuć się jak prawdziwi politycy, zasiadając w parlamencie.

Dzień dziecka w różnych krajach

W naszym kraju Dzień Dziecka obchodzi się 1 czerwca, ale na całym świecie święto to ma różne daty. 

  • Francja oraz Włochy- 6 styczeń
  • Turcja- 23 kwietnia
  • Niemcy- 1 czerwca oraz 20 września
  • Japonia- 3 marca oraz 5 maja
  • Gwatemala- 1 października
  • Bangladesz- 17 marca
  • Paragwaj- 16 sierpnia
  • Australia- czarta środka października
  • Węgry- ostatnia niedziela maja
  • Argentyna- druga niedziela sierpnia

Ponadto, każdy kraj inaczej świętuje Dzień Dziecka. W Japonii w tym dniu rodzice wykonują dla swoich pociech papierowe karpie, które następnie umieszczają na masztach domów. Stanowią one oznakę siły i odwagi, gdyż ryba ta zgodnie z tradycją płynie pod prąd. W Turcji natomiast celebracja Dnia Dziecka połączona jest ze świętem Niepodległości, które odbywa się 23 kwietnia. W Paragwaju Dzień Dziecka jest zarazem radosny, jak i smutny, gdyż tego dnia wspomina się dzieci, które poniosły śmierć w bitwie o Acosta Nu w 1869 roku. W naszym kraju Dzień Dziecka jest hucznie świętowany, a tego dnia odbywa się wiele imprez i festiwali. Dzieci mogą liczyć więc na wiele atrakcji, zabaw i festynów. Każde dziecko może wziąć w nich udział, gdyż są w większości darmowe.

Prezenty na Dzień Dziecka

Dla dzieci święto to jest radosnym i pełnym zabawy czasem. W Polsce 1 czerwca rodzice obdarowują swoje pociechy prezentami, tak samo, jak dziadkowie i wszyscy inni członkowie rodziny. Prezent musi być oczywiście dostosowany do wieku dziecka. W sklepach znaleźć można propozycje dla niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym czy też nastolatków. Dla niemowlaka ciekawą propozycją może być szumiący miś, który pomaga w zasypianiu i uspokojeniu malucha. Dla dzieci w wieku przedszkolnym ciekawym pomysłem na prezent jest tor kulkowy, drewniana kolejka, zestaw karaoke czy uwielbiane przez brzdące instrumenty muzyczne. Popularnością cieszy się na przykład perkusja dla małych muzykantów. Dzieci w wieku szkolnym ucieszą się z lunety, mikroskopu czy zestawu klocków lego z serii Star Wars, czy Lego Friends. Nastolatkom natomiast spodoba się nowoczesny smartwatch, tablet czy gra na konsolę.