Drugi poród – czy jest łatwiejszy od pierwszego i czym się od niego różni?

Istnieje teoria, że drugi poród, jest łatwiejszy i szybszy. Ma ona swój początek w wielu badaniach naukowych. Potwierdzono w nich, że przy drugim porodzie, pierwsza faza porodu, ta przed skurczami partymi, jest krótsza. Udowodniono natomiast, że aby drugi poród był krótszy, odstęp między pierwszym, a drugim nie może być zbyt długi. Jak to jest jednak w praktyce? Czy zawsze tak jest, że drugi poród jest łatwiejszy? Jakie są objawy symbolizujące drugi poród? W tym artykule, postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Dlaczego drugi poród jest krótszy?

Drugi poród często bywa krótszy, ponieważ organizm kobiety po pierwszym porodzie, już wie, jak postępować. Dzieje się tak dlatego, ponieważ macica, która zbudowana jest z tkanki mięśniowej ma tzw. wewnętrzną pamięć (mięśniową) i pomaga skutecznie wyprzeć dziecko na świat. To bardzo ułatwia akcję porodową. Sam fakt, że jest to 2 poród rodzącej, może stanowić duże ułatwienie. Kobieta rodząca po raz drugi, doskonale wie, czego chciałaby uniknąć podczas porodu oraz jakiego wsparcia od personelu medycznego i rodziny oczekuje. Wie już, kiedy i jak oddychać podczas akcji porodowej, a także jakimi metodami chciałaby radzić sobie z bólem podczas czynności skurczowej. Może także wybrać odpowiednią pozycję oraz zdecydować, czy chce być aktywna, czy bierna podczas porodu. Co prawda przy drugim porodzie główka później schodzi do kanału rodnego, ale skurcze szybciej nabierają na mocy. Proces otwierania się szyjki macicy trwa też krócej. A dzięki elastyczności ścianek pochwy, główka dziecka łatwiej przechodzi przez kanał rodny. Drugi poród trwa średnio około 5 godzin.

Czy drugi poród zawsze jest łatwiejszy i szybszy? 

Wiele kobiet przed drugim porodem zastanawia się, czy drugi poród jest szybszy? Otóż może tak być, ale nie musi. To, ile będzie trwał poród drugiego dziecka, zależy nie tylko od naszych warunków fizycznych, ale także od nastawienia psychicznego rodzącej. Nasze ciało i psychika mogą już być przygotowane na drugi poród, ale może się nagle okazać, że nasze dziecko ustawiło się np. miednicowo. Wtedy może być to wskazaniem do cięcia cesarskiego. Do tego dochodzi też stosunek personelu medycznego do rodzącej oraz wsparcie najbliższych. Jeżeli tego nie ma, to mogą pojawić się problemy podczas porodu. W szczególności, jeżeli pierwszy poród był traumatyczny albo pierwsze dziecko urodziło się przedwcześnie.

Objawy drugiego porodu. Drugi poród kiedy do szpitala?

Zwiastujące drugi poród objawy, są takie same jak przy pierwszym porodzie. Kiedy zatem jechać do szpitala? Do szpitala należy się udać natychmiastowo wtedy, gdy występuje krwawienie z dróg rodnych, albo odpływające wody płodowe są zielonkawe lub brązowe, oraz gdy dziecko się nie rusza lub rusza się nadmiernie. Symptomami oznaczającymi rozpoczęcie porodu są też odchodzące wody płodowe, czy skurcze regularne przynajmniej co 5-10 minut. Oczywiście rozpoczęcie porodu nie jest powodem do paniki. Powinniśmy udać się do placówki szpitalnej w sposób bezpieczny dla siebie oraz dziecka.