Dlaczego dzieci tak łatwo zasypiają w czasie jazdy autem?

dzieci zasypiają

Twoje dziecko zasypia w foteliku po kilku minutach jazdy samochodem czy nie cierpi czasu kiedy musi być przypięty pasami? Kwestia ta jest tak ciekawa, że postanowili ją zbadać naukowcy. Co sprawia, że dzieci tak szybko zasypiają w czasie jazdy samochodem? Wielu rodziców, kiedy dziecko nie może zasnąć specjalnie zabiera je na małą przejażdżkę.

Jazda samochodem, jak ma wpływ na sen dzieci?

Dlaczego podczas jazdy samochodem dzieci zasypiają częściej i szybciej niż w innych warunkach? Niektórzy naukowcy twierdzą, że lekkie drgania, szum oraz ułożenie ciała w fotelika imituje odczucia jakich dziecko doświadczało w brzuchu mamy. Niektóre dzieci zasypiają szybciej na prostej drodze, inne kiedy na powierzchni są nierówności i auto lekko się kołysze.

Dlaczego dzieci tak szybko zasypiają w czasie jazdy samochodem?

  1. Kołysanie. Poruszanie ciała jakiego doświadczamy jadąc autem przypomina dzieciom przyjemne kołysanie w łonie mamy. Dzieci uwielbiają zasypiać na rękach, kiedy rodzic doda element bujania. Samochód w czasie jazdy pozwala na podobne doświadczenie, które łatwo wprawia dziecko w senny nastrój.
  2. Biały szum. Dzieci w brzuchu mamy nigdy nie doświadczały idealnej ciszy. Zazwyczaj towarzyszyły im odgłosy bicia serca, przelewania się w żołądku czy pulsowania krwi. Dlatego po narodzinach dzieci szybciej zasypiają, przy urządzeniach dających lekki pomruk. Taki właśnie efekt daje odgłos pracy silnika.
  3. Wygodny i komfortowy fotelik samochodowy. Odpowiednio dobrany do wagi dziecka fotelik pozwala mu na ułożenie się w wygodnej pozycji, która sprzyja małej drzemce. Zwłaszcza noworodki dobrze czują się, gdy z każdej strony są otulone miękkimi wkładami fotelika.
  4. Brak stymulacji wzrokowej. Początkowo dzieci jeżdżą w foteliku tyłek do kierunku jazdy. Jest to najbezpieczniejszy sposób transportowania małych dzieci. W tej pozycji maluch ma ograniczone bodźce wzrokowe i nie odczuwa dużej stymulacji, dlatego łatwiej jest mu zasnąć.