Czy podawanie dziecku smoczka może być szkodliwe?

smoczek

Smoczek jest jednym z akcesoriów, które pomaga rodzicom uspokoić dziecko i utulić je do snu. Maluszek ssąc smoczek może się wyciszyć, samoregulować i w konsekwencji łatwiej mu jest zasnąć. Specjaliści ostrzegają jednak, że zbyt wczesne podanie smoczka może zaburzyć proces laktacji. Nie jest więc to idealne rozwiązanie dla mam chcących karmić dziecko piersią.

Smoczek – czy warto podawać go dziecku?

Wielu rodziców nie wyobraża sobie przebrnięcia przez okres niemowlęcy bez podania dziecku smoczka. Jest to rodzaj uspokajacza, którego celem ma być wyciszenie dziecka przez uruchomienie odruchu ssania. Doradcy laktacyjni zalecają poczekać z podaniem dziecku smoczka przynajmniej 4 tygodnie od momentu narodzin. Jest to czas kiedy maluch uczy się jeszcze prawidłowego przystawiania i ssania. Podanie mu sylikonowego zastępstwa piersi mogłoby skutkować mniejszym zaangażowaniem w proces pobierania pokarmu od mamy. Smoczek należy odstawić również w momencie, gdy dziecko słabo przybiera na wadze.

W 2 miesiącu życia smoczek można dziecku podać, ale nie powinien być on nadużywany przez rodziców. Powinien być to ratunek w bardzo trudnych sytuacjach, kiedy nie pomaga kołysanie, przytulanie lub przystawienie dziecka do piersi. Jeśli dziecko zaśnie ze smoczkiem w buzi warto po jakimś czasie spróbować go delikatnie wyjąć. Kiedy smoczek sam wypadnie z buzi dziecka podczas drzemki, nie trzeba ponownie go tam umieszczać.

Kiedy warto wprowadzić smoczek?

Dzieci, które urodził się w terminie oraz nie mają żadnych problemów zdrowotnych mogą świetnie radzić sobie bez smoczka. Wcześniaki i dzieci obciążone chorobami układu oddechowego lub z problemami kardiologicznymi mogą potrzebować dodatkowego wsparcia. Smoczek w ich przypadku pomaga w procesie samoregulacji, polepsza ich komfort oraz stymuluje sensorycznie ich jamę ustną.

Silikonowy uspokajacz może być również pomocny, kiedy dziecko potrzebuje silnego odruchu ssania, aby zasnąć. Zazwyczaj ma to miejsce w okolicach 3-4 miesiąca życia dziecka. Logopedzi zalecają rozstanie dziecka ze smoczkiem do 18 miesiąca życia.