Czy cesarskie cięcie ma wpływ na ilość dzieci?

cesarskie cięcie

Kobiety, które rodzą przez cesarskie cięcie, są mniej skłonne do poczęcia kolejnych dzieci. Jak cesarskie cięcie wpływa na zajęcie w kolejną ciążę? Temu zagadnieniu przyglądali się naukowcy.

Według naukowców z Penn State College of Medicine kobiety, które rodzą swoje pierwsze dziecko przez cesarskie cięcie, są mniej skłonne do poczęcia drugiego dziecka niż te, które rodzą siłami natury. Zespół obserwował ponad 2000 kobiet przez trzy lata po urodzeniu pierwszego dziecka.

Niższy wskaźnik poczęć u kobiet po cesarskim cięciu

Badacze obserwowali kobiety po urodzenia pierwszego dziecka i przeprowadzali z nimi wywiady co sześć miesięcy do trzech lat. Podczas każdego wywiadu prosili kobiety, aby opisały, jak często odbywały stosunek płciowy bez zabezpieczenia w każdym z ostatnich sześciu miesięcy.

„Jest możliwe, że blizny miednicy lub jajowodów w wyniku wystawienia na działanie powietrza i zanieczyszczeń mogą wpływać na kolejne próby zajścia w ciążę. Jest również prawdopodobne, że powstanie blizny po ranie chirurgicznej w macicy, choć nie w miejscu implantacji, może mieć długotrwały wpływ na proces implantacji”.

mówi Dr Richard Legro, współautor manuskryptu opublikowanego w JAMA Network Open i przewodniczący Wydziału Położnictwa i Ginekologii w Penn State Health Milton S. Hershey Medical Center

Opierając się na wynikach tego badania, naukowcy zalecają, aby kobiety poniżej 35 roku życia, które nie zajdą w ciążę po roku współżycia bez zabezpieczenia po cesarskim cięciu, zasięgnęły pomocy medycznej. Legro zauważył, że dane z tego badania mogą być przydatne dla lekarzy udzielających porad kobietom, które zdecydują się na cesarskie cięcie.

„Ważne jest, aby kobiety, które zdecydowały się na cesarskie cięcie, wiedziały, że istnieje prawdopodobieństwo, że mogą mieć trudności z zajściem w ciążę w przyszłości” – powiedział Legro.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!