Co jest niebezpieczne w ciąży?

Ciąża to bardzo ważny okres w życiu każdej kobiety, który wiąże się z licznymi przygotowaniami i zmianami w stylu życia. Dużą ilość sprzecznych informacji dostępnych w internecie sprawia jednak, że ni zawsze wiadomo, co jest odpowiednie, a co zabronione dla kobiet w ciąży. Jeśli zatem chcesz rozwiać swoje wątpliwości i upewnić się, co jest niebezpieczne w ciąży, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Tatuaż w ciąży

Robienie tatuaży, czyli ozdabianie ciała przez barwne wzory z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Wiele osób, niezależnie od wieku i płci decyduje się na zrobienie tatuażu. Czasem chęć wykonania tatuażu pojawia się podczas ciąży. Niestety, przyszłe mamy powinny poczekać i zdecydować się na zrobienie tatuażu dopiero po narodzinach dziecka. Zarówno lekarze i położne, jak i sami tatuażyści odradzają wykonywanie tatuaży w okresie ciąży, ponieważ może mieć to bardzo poważne konsekwencje. Głównym powodem, aby wstrzymać się z robieniem tatuaży podczas ciąży, jest szkodliwość substancji zawartych w tuszu dla nienarodzonego dziecka. Substancje w tuszu nie są zagrożeniem dla dorosłych, jednak niektóre składniki po przedostaniu się do krwiobiegu matki mogą stanowić zagrożeniem dla dziecka. Tatuaż to także dodatkowy stres i ból, które są w ciąży przeciwwskazane. Poza tym wykonanie tatuażu zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia infekcji na skórze.

Zobacz znaczenie tatuaży – co oznacza Twój?

Badanie RTG w ciąży

Badania RTG w ciąży to dość kontrowersyjny temat. Większość lekarzy zaleca unikanie wykonywania badań radiologicznych, o ile nie jest to konieczne. Nie dotyczy to jednak wyjątków, jak np. sytuacji, kiedy kobieta w ciąży uległa urazowi (jak np. złamanie kończyny) i musi przejść badanie RTG w celach diagnostycznych. Ryzyko związane z wpływem promieniowania rentgenowskiego na nienarodzone dziecko jest przedmiotem wielu badań. Powszechnie wyróżnia się więc dwa rodzaje zagrożenia związanego z badaniami RTG – uszkodzenia teratogenne, powodujące nieprawidłowy rozwój płodu, które mogą wystąpić do ok. 12 tygodnia ciąży oraz uszkodzenia kancerogenne, czyli wywołujące chorobę nowotworową, które może wystąpić w pierwszym trymestrze życia dziecka. Wystąpienie jakichkolwiek negatywnych skutków jest jednak zależne przede wszystkim od dawki promieniowania.

Depilacja laserowa w ciąży

Pielęgnacja ciała, szczególnie podczas ciąży, jest bardzo istotna, dlatego wiele kobiet zastanawia się, czy depilacja laserowa w tym okresie jest bezpieczna. Sama depilacja nie jest problemem, jednak konkretny rodzaj – depilacja laserowa jest niestety zabroniona. Jest to przede wszystkim związane z potencjalnym działaniem światła lasera na płód. Duże znaczenie ma także wrażliwość skóry – skóra ciężarnej kobiety może w wyniku zabiegu depilacji laserowej nabrać trwałych przebarwień. Nie można zapomnieć także o bólu – organizm w ciąży jest znacznie bardziej narażony na silniejsze odczuwanie bólu niż w innych okresach życia.

Niezdrowa dieta w ciąży

Mimo że tatuaże, badania RTG i depilacja laserowa są dość oczywistymi czynnościami, których powinno się unikać podczas ciąży, konieczne jest zwrócenie uwagi na jeszcze jeden ważny element. Mowa o odpowiedniej diecie. Niestety wiele kobiet nie dba o prawidłowe odżywianie podczas ciąży, a niezdrowa dieta jest równie niebezpieczna jak wymienione już czynności. Będąc w ciąży, trzeba pamiętać o tym, aby dostarczać do organizmu wszystkie najważniejsze składniki odżywcze w odpowiednich ilościach jak np. białka, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym i tłuszcze. Poza tym warto unikać produktów, które zawierają wiele szkodliwych substancji, czyli m.in. słodyczy i produktów zawierających tłuszcze trans.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!