Chroń dzieci przed łatwym dostępem do domowych leków

leków

Każdego dnia na ostry dyżur trafiają dzieci, które połknęły niepożądane przedmioty lub niewskazane dla nich lekarstwa. Każdy rodzic wie, że rozwijające się dziecko wkłada do buzi wszystko co napotka na swojej drodze. Przypominamy jak ważne jest zabezpieczanie domowych apteczek i chowanie leków, aby dzieci nie miały do nich dostępu.

Dzieci nie mogą mieć łatwego dostępu do domowych leków.

Według nowego raportu Safe Kids Worldwide, każdego dnia na pogotowie trafia około 160 dzieci w wyniku przypadkowego połknięcia leków. Raport mówi, że dzieci trafiają na ostry dyżur po spożyciu witamin, leków przeciwbólowych, leków na receptę oraz innych preparatów. Często pigułki znaleźli na ziemi, w apteczkach, w szafkach, w torebce mamy lub po prostu leki były w zasięgu ich ręki. Najpoważniejszy był stan dzieci, które miały dostęp do całej apteczki z lekami. Wiele rodzin mieszka razem z dziadkami, starsze osoby muszą przyjmować więcej leków, które mogą zostać przez przypadek znalezione przez dziecko.

Jak zabezpieczyć leki przed dziećmi?

Dr Richard Besser, przeprowadził eksperyment z kilkulatkami w programie „Good Morning America”. Aby pokazać, że zabezpieczenie przed dziećmi może okazać się złudne. Na filmie jeden 3-latek był w stanie otworzyć pudełko pigułek w niecałe 10 sekund, a 4-latek był w stanie otworzyć butelkę z zabezpieczeniem przed dziećmi przy bardzo małym wysiłku. Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele potrafią nasze dzieci. Musimy być zawsze 2 kroki przed nimi, aby je chronić.

Aby zapobiec przedawkowaniu leku w domu, Besser zaleca przechowywanie leków w miejscu niedostępnym dla dzieci. Może to być na przykład wysoka szafka lub zamknięte na kluczyk pudełko. Można przyjmować leki, gdy nie ma dzieci w pobliżu i pod żadnym pozorem nie zostawiać im w dostępnych i widocznych miejscach. Jak pokazuje eksperyment nawet z pozoru szczelne opakowanie, może nie być problemem dla kilkuletniego dziecka.