Alkohol w ciąży zwiększa ryzyko poronienia

wino

Lekarze i naukowcy skłaniają się ku tezie, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, który można pić w ciąży. Przyszłe mamy powinny całkowicie z niego zrezygnować w czasie trwania ciąży. Jak pokazują badacze, kolejnym argumentem przemawiającym za abstynencją, jest przyczynienie się alkoholu do poronienia. W każdym tygodniem ciąży ryzyko utraty płodu zwiększa się o 8% jeśli mama pije w tym czasie alkohol. Między piątym, a dziesiątym tygodniem wzrasta do 16%.

Alkohol w ciąży – wpływ na zdrowie i rozwój dziecka

Kilkanaście lat temu przyjmowano, że umiarkowana ilość alkoholu w ciąży jest dopuszczalna. Niektórzy nawet podsuwali młodym mamom kieliszek czerwonego wina ze względu na zawartość polifenoli. Dziś nie ma wątpliwości: każdy rodzaj alkoholu w ciąży jest szkodliwy, niezależnie od ilości. Uszkodzenie dotyczy nie tylko dziecka po urodzeniu, ale zaczyna się dużo wcześniej. Według amerykańskich badań, jeśli kobieta spożywa alkohol w czasie ciąży, ryzyko poronienia wzrasta co tydzień we wczesnych stadiach ciąży.

Picie alkoholu przed zrobieniem testu ciążowego – czy jest niebezpieczne?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi czy alkohol wypity kilka dni czy tygodni po zapłodnieniu wpływa na zdrowie płodu. 41 % kobiet zmieniło swoje nawyki w ciągu trzech dni po zobaczeniu pozytywego wyniku testu ciążowego, Nawet ten środek ostrożności i szybki czas reakcji, nie gwarantuje bezpieczeństwa . Jeśli chodzi o alkohol w ciąży i związane z nim ryzyko poronienia można wywnioskować, że należy przestać pić znacznie wcześniej. Od poczęcia lub jeszcze lepiej przed podjęciem decyzji o urodzeniu dziecka. Eksperci twierdzą, że w rzeczywistości nie ma minimalnej bezpiecznej dawki, więc ideałem jest rezygnacja z napojów alkoholowych.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!