5 popularnych objawów ciąży

Pierwsze oznaki ciąży mogą pojawić się już na kilkanaście dni po zapłonieniu. W przypadku każdej kobiety mogą one wyglądać inaczej i mieć różną intensywność. Także czas trwania poszczególnych objawów, czy stopień ich dokuczliwości zależeć będzie od organizmu przyszłej mamy. W zestawieniu prezentujemy pięć najczęściej występujących objawów ciąży, które powinny zwrócić uwagę kobiet. Po ich zauważeniu warto umówić się na wizytę u ginekologa.

Brak miesiączki i ogólne osłabienie

Jednym z popularnych objawów ciąży jest brak miesiączki. Zatrzymanie krwawienia może wystąpić już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, jednak nie dzieje się tak w każdym przypadku. Niekiedy kobieta w rozwijającej się ciąży może doświadczyć krwawienia implantacyjnego, mylonego z miesiączką. W rzeczywistości to oznaka zapłodnienia, a towarzyszące mu krwawienie jest słabsze i krótsze, niż podczas okresu. Kobieta w ciąży może odczuwać także ogólne osłabienie organizmu. Pierwszym tygodniom po zapłodnieniu towarzyszyć może zmęczenie, senność i zły nastrój. Często są to także wahania emocjonalne oraz drażliwość.

Mdłości, biegunki i nadwrażliwość na zapachy

Powszechnie znaną oznaką ciąży są poranne mdłości. Wraz z nimi występować mogą wymioty, zgaga, czy biegunki, przez co często objawy te interpretowane są jako zatrucie pokarmowe. W rzeczywistości zaburzenia pracy układu trawiennego to efekt zmian hormonalnych. Tym samym można je interpretować, jako objawy rozwijającej się ciąży. Mdłości, większy apetyt oraz nadwrażliwość na zapachy są zwykle przejściowe. Niektóre z pań mogą ich jednak doświadczać przez cały okres trwania ciąży.

Dolegliwości podobne do przeziębienia

Dość często pojawiającymi się oznakami zapłodnienia są dolegliwości zbliżone do przeziębienia. Kobietom doskwierać może gorączka lub stan podgorączkowy, a także dreszcze i bóle mięśni. Po zapłodnieniu dochodzi do ogólnego obniżenia ciśnienia krwi, a także rozszerzenia naczyń krwionośnych. To z kolei skutkować może sporadycznymi omdleniami lub zawrotami głowy. Panie powinny zwrócić uwagę na regularne jedzenie posiłków i nawadnianie. W ten sposób zmniejszą ryzyko wystąpienia dokuczliwych objawów.

Częstsze oddawanie moczu i ból piersi

Oznaką pojawienia się ciąży mogą być częstsze wizyty w toalecie. Kobiety oddają mniejszą ilość moczu, mogą także odczuwać ból w okolicy podbrzusza, czy pleców. Jest to efekt powiększającej się macicy, która zaczyna uciskać pęcherz. Innym z popularnych objawów zapłodnienia są obrzmiałe piersi. Biust staje się pełniejszy, a przez większe ukrwienie jest bardziej czuły na dotyk. Kobiety mogą odczuwać ból piersi i zauważą więcej naczyń krwionośnych na biuście, a ich brodawki staną się okrąglejsze, większe i ciemniejsze.

Przebarwienia na twarzy i nie tylko

Popularnym objawem rozwijającej się ciąży są także przebarwienia. Ich pojawienie się jest jednak dla wielu kobiet niespodzianką, ponieważ część z nich nie zdaje sobie sprawy z ich pochodzenia. Niewielkie plamki o ciemnobrązowej barwie występują na twarzy, wokół pępka, czy w okolicach dróg rodnych. Pojawiają się, ponieważ w organizmie kobiet w ciąży zwiększa się ilość melaniny. To ona odpowiada za powstawanie przebarwień na ciele. Panie niepokojące się z ich powodu mogą odetchnąć – plamki znikają samoistnie po porodzie.

W przypadku zaobserwowania u siebie oznak zapłodnienia warto wykonać test ciążowy. Trzeba pamiętać, że jego wynik nie daje stuprocentowej pewności, co do wystąpienia ciąży. W celu jej potwierdzenia lub wykluczenia należy umówić się na wizytę u ginekologa.