4 skuteczne sposoby na pobudzenie laktacji

pobudzenie laktacji

Karmienie piersią zwłaszcza na początku nie jest łatwe. Zarówno noworodek jak i młoda mama muszą nauczyć się nowego sposobu podawania pokarmu. Ponadto wiele kobiet zmaga się z problemami związanymi z ilością mleka. Po porodzie normalnym jest, że z piersi leci tylko siara, która jest bardzo odżywczym pokarmem dla dziecka. Co jeśli na dalszym etapie mleka nie jest wystarczająco dużo? Warto poznać skuteczne sposoby na pobudzenie laktacji. Karmienie piersią może być fantastycznym doświadczeniem, dlatego nie warto z niego rezygnować kiedy pojawią się trudności.

4 metody na pobudzenie laktacji

  1. Nie stresuj się. Ważne jest, aby zachować spokój. Stres oraz nerwy są złymi doradcami w początkach karmienia piersią. Mama która się denerwuje i zbyt mocno martwi się nową rolą może zaszkodzić procesowi laktacji. Warto dać sobie czas i pracować nad prawidłowym przystawianiem dziecka do piersi. Cisza, spokój oraz komfort kobiety mogą być czynnikami, które wspomogą karmienie piersią.
  2. Dbaj o odpowiednie nawodnienie oraz dietę. Zarówno w ciąży jak i po porodzie młoda mama powinna pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Ważne jest również prawidłowe odżywianie, przyjmowanie odpowiedniej ilości kalorii każdego dnia. Posiłki powinny być zbilansowane oraz bogate w wartości odżywcze, witaminy i minerały.
  3. Często przystawiaj dziecko do piersi. To naturalny sposób, aby pobudzić produkcję mleka. Noworodek potrzebuje bliskości mamy, więc to naturalnie, że karmienie bywa długie. Jeśli wciąż masz za mało pokarmu możesz po karmieniu spróbować odciągać dodatkowo pokarm laktatorem.
  4. Pij preparaty, które pobudzą laktację. W aptekach dostępnych jest wiele herbatek, suplementów oraz leków pobudzających laktację. Przed przyjmowaniem tego typu środków warto skonsultować się z lekarzem lub położną.
  5. Skonsultuj się z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Ogromną pomocą w początkowej fazie karmienia piersią może być spotkanie z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Wiele młodych mam ma trudności z przystawieniem dziecka. Specjalista pomoże nam prawidłowo układać dziecko w kilku pozycjach, sprawdzi stan jego wędzidełka oraz odpowie na nurtujące pytania.
  6. Szukaj wsparcia wśród innych mam. W Internecie, na portalach społecznościowych istnieje wiele miejsc, gdzie mamy dzielą się problemami, radami oraz doświadczeniami. To fajny sposób, aby uzyskać wsparcie od osób które są lub były w podobnej sytuacji. Na Facebooku są grupy, których tematyka jest związana z karmieniem piersią.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!