4 mity na temat macierzyństwa

macierzyństwa

Jak wygląda macierzyństwo bez ściemy i instagramowego filtra? Każda kobieta ma pewne wyobrażenia i fantazję na temat tego jak wygląda ciąża, a później opieka nad noworodkiem. Często kobiety są rozczarowane tym jak ten etap w ich życiu wygląda na prawdę. Tylko pozytywny obraz macierzyństwa często jest kreowany przez media społecznościowe oraz przekazy innych mam, które nie chcą przyznać, że czasem bywa naprawdę ciężko. Bycie mamą jest wspaniałe, ale są momenty, gdy opieka nad dzieckiem jest frustrująca i stresująca.

Najpopularniejsze mity na temat macierzyństwa i ciąży

MIT : „Ciąża to najszczęśliwszy okres w moim życiu”

Wiele mam nie wspomina ciąży jako wspaniałego czasu, raczej jako okres pełen zmęczenia, bólu i nieustających mdłości. Czasami, gdy ciąży była zagrożona wiele kobiet musiało w tym okresie głównie leżeć i wypoczywać, niekiedy spędzając nawet miesiące w szpitalnym łóżku. Niekiedy kobiety mają poczucie winy, że stan błogosławiony nie jest dla nich łatwy i przyjemny.

MIT: „Więź z dzieckiem powstaje automatycznie po porodzie”

Pojawienie się noworodka w życiu młodej pary nie zawsze niesie za sobą pasmo pozytywnych emocji. Wiele młodych mam potrzebuje czasu, nawet kilku tygodni na bezwarunkowe pokochanie maluszka. Warto dać sobie czas, w koców to zupełnie nowa sytuacja dla całej waszej rodziny, dlatego warto się do niej przyzwyczaić. Jeśli stan przygnębienia i obojętności się utrzymuje warto porozmawiać o tym z psychologiem.

MIT: Poród można zaplanować

Poród jest jednym z najbardziej nieprzewidywalnych zjawisk w naszym życiu. Wszystko zależy od organizmu kobiety oraz tego kiedy dziecko postanowi przyjść na świat. Jedynie niewielki odsetek dzieci rodzi się w przewidywaną datę porodu. Narzucanie na siebie jakiegoś planu i schematu może tylko prowadzić do stresu i lęków, jeśli coś pójdzie inaczej niż założyliśmy.

MIT: Dziecko umacnia związek

Niektóre pary chcąc ratować związek myślę, że pojawienie się dziecka będzie umocnieniem ich miłości. Niestety wiele małżeństw przeżywa kryzys po urodzeniu dziecka. Łączenie kłótni z partnerem oraz macierzyństwa może być wykańczające emocjonalnie, a małe dziecko potrzebuje głównie spokoju i stabilizacji.