17 listopada – Światowy Dzień Wcześniaka

światowy dzień wcześniaka

17 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. 1 na 10 urodzonych dzieci rodzi się przedwcześnie. Kolorem który tego dnia symbolizuje te święto i łączy dzieci, rodziców i personel medyczny jest fiolet. Rocznie przychodzi na świat ponad 15 milionów wcześniaków na całym świecie. Często rodzice muszą mierzyć się z niepewnością i strachem o własne dziecko, dlatego warto wesprzeć ich dobrymi myślami, wsparciem i opieką.

Dzień Wcześniaka – jak go obchodzić?

Światowy Dzień Wcześniaka to czas gdy w sposób szczególny podejmujemy się tematu wcześniactwa. W wielu miastach w Polsce urządza się specjalne prelekcje, wydarzenia spotkania. Specjaliści dzielą się wiedzą na temat przedwczesnych porodów, problemów wcześniaków oraz wsparcia jakiego potrzebuje rodzina w tym trudnym czasie. Pięknym symbolem tego święta jest malutka para dziecięcych skarpetek, która wisi obok skarpetek dzieci urodzonych w terminie. Kolorem wszystkich akcji i działań związanych z tą sprawą jest fioletowy. Wiele budynków tego dnia jest podświetlanych właśnie na filetowo. Dlaczego ten 17 listopada jest tak ważny? Głównie dlatego, że temat wcześniactwa nie jest powszechnie znany. Młodzi rodzice często nie potrafią sobie poradzić z sytuacją kiedy dziecko musi spędzić po urodzeni czas w szpitalu czy nawet w inkubatorze. Warto popularyzować Światowy Dzień Wcześniaka i rozmawiać z lekarzami, rodzicami i samymi wcześniakami, który już jako dorośli dalej 17 listopada obchodzą swoje święto.

Czytaj też: Jak rozwijać mózg dziecka jeszcze przed narodzinami?

Czy znacie rodziców, których dziecko urodziło się przedwcześnie? A może to w waszej rodzinie na świat przyszedł wcześniak? Podzielcie się w komentarzach waszymi historiami.