10 niesamowitych ciekawostek na temat ciąży

brzuch kobiety w ciąży

Ciąża to czas nieporównywalny z żadnym innym w naszym życiu. Organizm kobiety przechodzi szereg zmian, które pomagają mu przygotować świetne warunki do życia dla twojego dziecka. Przez najbliższe 9 miesięcy mogą cię czekać niespodzianki, niektóre przyjemne inne wręcz przeciwnie. Zachęcamy do lektury, aby być przygotowanym na wszystkie scenariusze.

Jak niesamowity jest organizm kobiety w ciąży.

1. Ciąża stymuluje metabolizm. Ciąża poprawia metabolizm, aby zrekompensować przyrost masy ciała. Co oznacza, że trzeba jeść dla dwojga, ale nie za dwoje. 

2. Przechowujesz dodatkowy tłuszcz dla swojego dziecka. Ciało zaczyna gromadzić tłuszcz w pierwszym trymestrze , co ustaje w połowie ciąży. W tym czasie płód zaczyna wykorzystywać zgromadzony tłuszcz.

3. Twoje dziecko Cię słyszy. Uszy są w pełni uformowane w połowie ciąży, a słuch dziecka jest całkiem dobry, mimo że jest stłumiony przez płyn owodniowy.

4. Nigdy nie jesteś sam. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem – od około szóstego miesiąca słyszy Cię i już zaczyna uczyć się swojego języka ojczystego. Dla niektórych to abstrakcja, żeby mówić do brzucha, inni specjalnie puszczają dziecku muzykę klasyczną.

5. Twoje dziecko jest karmione przed tobą. Dziecko najpierw „pomaga sobie” w pozyskiwaniu składników odżywczych z trawionego pokarmu. Wszystko, co dostajesz, to resztki. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić sobie wszystkie witaminy i minerały potrzebne w czasie ciąży

6. Twoje sny mogą stać się żywe lub przerażające. Wiele kobiet zgłasza wzrost intensywnych snów lub koszmarów, szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży. Nie ma naukowego wyjaśnienia, ale psychologowie uważają, że to twoja podświadomość radzi sobie z lękami i niepewnością związaną z narodzinami i macierzyństwem.

Sen w ciąży – jak go poprawić?

7. Możesz nie czuć się szczęśliwa i nie zawsze chcesz skakać z radości.  Oprócz normalnych wahań nastroju, każdy oczekuje od kobiet w ciąży szczęścia. Ale nie zawsze tak jest. Psychiatrzy szacują, że około 20 procent ciężarnych kobiet doświadcza lęku lub depresji.

8. Nie przejmuj się drobiazgami. Uważa się, że stres ma wpływ na rozwój fizyczny dziecka, a niektóre badania pokazują, że dzieci urodzone przez zestresowane matki mają zwykle niedowagę lub pojawiają się wcześnie. Więc wyluzuj.

Jak stres w ciąży wpływa na dziecko?

9. Bardziej się pocisz. Zauważysz, że częściej się pocisz, ponieważ pozbywasz się ciepła i regulujesz temperaturę ciała dwóch organizmów.

10. Czy wam też jest tak gorąco? Twoje ciało przekazuje ciepło do skóry, gdzie promieniuje i odparowuje, wspomagane przez rozszerzone naczynia krwionośne w pobliżu powierzchni skóry. Podczas ciąży proces ten przebiega szybciej ze względu na nadmiar krwi, ciężej pracujące gruczoły potowe i zwiększona jest powierzchnia skóry.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!