Adaptacja w żłobku – jak przygotować dziecko na pójście do żłobka?

dzieci w żłobku

Dla każdej mamy przychodzi czas, kiedy postanawia wrócić do pracy! Jedne z nas muszą zdecydować się na to już w pierwszym roku życia dziecka, a inne mogą poczekać nawet dwa lata lub dłużej. Bezwzględu jednak na to, kiedy zdecydujemy się oddać dziecko do żłobka, czeka nas trudny czas związany z pierwszymi rozłąkami. W łagodniejszym prebiegu tej sytuacji ma pomóc adaptacja w żłobku. Dowiedz się, jak wygląda i jakie wsparcie powinnaś zapewnić dziecku.

Adaptacja w żłobku – dane naukowe

Doniesienia naukowe mówią, że dzieci w okresie adaptacyjnym, czyli średnio przez 2-4 tygodnie są bardziej drażliwe i mają pogorszony nastrój. Odpowiada za to podwyższony poziom kortyzolu nazywanego inaczej hormonem stresu. Badania przeprowadzone na grupie 70 dzieci w wieku 11–20 miesięcy wykazało, że poziom tego hormonu znacznie wzrósł u maluchów podczas nagłych rozstań z matką. Poziom stresu był niższy, gdy mama spędzała czas z dzieckiem w żłobku, a faza adaptacji była dłuższa.

Wiadomo, że starsze dzieci (powyżej pierwszego roku życia) przeżywają stres dłużej niż młodsze. Ich odczucia są silniejsze i wyraźniej stawiają opór zwłaszcza w drugim tygodniu adaptacji. Czas zwiększonego buntu jest związany z tym, że po pierwszych dniach mija początkowa ciekawość i zainteresowanie nowym miejscem.

Jak długo można zostawiać dziecko w żłobku trakcie adaptacji?

Wykazano, że pobyt powyżej 4 godzin powoduje nie tylko znaczne pogorszenie samopoczucia, ale także wpływa na jakość relacji z rodzicami. Zachwianiu ulega bowiem dziecięce poczucie bezpieczeństwa. Łagodne przystosowanie dzieci do żłobka powinno skupić się na krótkich pobytach (maksymalnie 2 godziny dziennie). Stosując technikę powolnego wydłużania czasu separacji, nie narażamy się na osłabienie bezpiecznej więzi, nawet jeśli dziecko prezentuje silne wahania nastroju.

Dlaczego potrzebna jest adaptacja w żłobku?

Pierwsze okresy separacji powodują nie tylko fizyczną nieobecność mamy oraz taty. Dziecko mierzy się w tym czasie z poczuciem osamotnienia, czuje się nieswojo i jest zestresowane. Pamiętać należy jednak, że w trakcie adaptacji stres związany ze smutkiem zaczyna mieszać się z ekscytacją, radością i próbami podejmowania nowych wyzwań. Adaptacja daje możliwość zaistnienia wszystkich emocji i bezpiecznego przejścia przez najtrudniejsze chwile!

Dziecko w żłobku – z czego wynikają problemy?

Chyba każdy z nas w nowej sytuacji, nowym miejscu i wśród nowych ludzi czuje się przynajmniej przez chwilę niekomfortowo. Małe dzieci udające się do żłobka stają przed ogromnym wyzwaniem i muszą poradzić sobie z:

  • rozstaniem z rodzicem,
  • nowym środowiskiem i zasadami,
  • nawiązywaniem nowych relacji z opiekunkami oraz rówieśnikami.

Adaptacja rocznego dziecka w żłobku, czyli jak przyzwyczaić dziecko do żłobka?

Zabawy adaptacyjne

Istnieje wiele scenariuszy na zajęcia adaptacyjne. Personel żłobka zna liczne zabawy adaptacyjne, które mają za zadanie zapoznać dziecko z opiekunami, dziećmi oraz nową przestrzenią. Dopasowywane są one do wieku dzieci i zwykle na bieżąco modyfikowane w zależności od zaangażowania i potrzeb maluchów.

Adaptacja dziecka w żłobku – literatura dla najmłodszych

Wiele nowych sytuacji łatwiej oswoić, gdy wcześniej się na nie przygotujemy. Z pomocą zwykle przychodzą książki! Dorośli sięgają po przewodniki po różnych krajach albo konkretne poradniki, a dzieci po bajki! Tych ze żłobkiem w tytule jest niewiele, ale spokojnie sięgnąć można także po te o przedszkolu.

Dobre propozycje to:

  • Spot idzie do żłobka
  • Kurczak Karolek idzie do przedszkola
  • Kicia Kocia w przedszkolu

Dziecko płacze w żłobku – na jakie reakcje trzeba być gotowym?

Twój maluch najprawdopodobniej będzie prezentował szeroki wachlarz zachowań związanych z niezadowolenia z Twojego odejścia. Badania pokazują, że nawet dzieci, któremu przypisywana jest „silna osobowości”,a także maluchy szczerze zainteresowane tym, co czeka je w nowym miejscu, czują się sfrustrowane w pierwszych tygodniach.

Adaptacja w żłobku jest wyzwaniem, ale większość dzieci może poradzić z nią sobie w dość łagodny sposób dzięki pomocy i zaangażowaniu rodziców. W pierwszych tygodniach pamiętaj, by:

  • Być wyrozumiałym w trudnych momentach – wyrażaj zrozumienie, określaj uczucia.
  • Uzgodnić z opiekunkami stopniowe zwiększanie ich zaangażowania.
  • Pokazać dziecku żłobek – sale zabaw, toalety, miejsca posiłku.
  • Wymyślić swój rytuał pożegnalny, np. machanie przez okno, całus lub krótka piosenka.
  • Nie zostawiać dziecka na długo w pierwszych tygodniach.
  • Dawać dziecku jasne komunikaty np. „Idę do pracy, przyjdę po Ciebie za 3 godziny”.
  • Nie oszukiwać dziecka! Jeśli mówisz, że wrócisz przed obiadem, nie rób tego później!

Adaptacja w żłobku, a emocje rodziców

Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka jest dla większości osób decyzją naprawdę trudną. Niesie ona ze sobą niepokój, gdyż mamy często zastanawiają się, czy ich dzieci są bezpieczne, czy mają dobrą opiekę i czy otrzymują uwagę i czułość nowych opiekunek. Trudności emocjonalne są związane głównie z naszymi wątpliwościami. Decyzja o umieszczeniu dziecka w żłobku wynika bowiem zwykle z zakończenia urlopu macierzyńskiego, a nie naszych przemyśleń dotyczących chęcią zapewnienia dziecku okazji rozwoju i spotkań towarzyskich z innymi dziećmi. Wiele mam wolałoby nadal opiekować się dzieckiem samodzielnie, ale nie mają takiej możliwości.

Podczas adaptacji w żłobku szczególnie mama musi pamiętać, że proces separacji obejmuje nie tylko dziecko, ale także ją! Jeśli jesteś gotowa pozwolić swojemu dziecku iść do żłobka, dziecko będzie czuło się dużo pewniej! Nawet najmłodsze dzieci są bowiem w emocjonalnej synchronizacji z najbliższymi i doskonale wyczuwają ich niepokoje. Mama, która przyprowadza swoje dziecko do żłobka, nie powinna być zmartwiona i zaniepokojona, bo w takiej sytuacji jej dziecko z pewnością podzieli jej emocje.

Na co zwrócić uwagę wybierając żłobek?

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie wszystkich dostępnych informacji o placówce jak godziny otwarcia, godziny posiłków, rodzaje zajęć, organizacja wypoczynku, sposób kształcenia dzieci i dbania o ich rozwój. Sprawdź także opinie w internecie lub wśród znajomych!

Kolejnym elementem może być indywidualne spotkanie połączone ze zwiedzaniem placówki. Na tym etapie dobrym zwyczajem jest wywiad, jaki opiekun/dyrektor powinien zrobić z rodzicami. Osoby prowadzące żłobek powinny być zainteresowane nawykami dziecka, jego potrzebami, alergiami i ulubionymi zabawami, które pomogą mu na początku adaptacji. Wiele placówek organizuje także zebranie tuż przed rozpoczęciem roku, na którym omawiane są zasady obowiązujące w placówce oraz obawy rodziców.

Finalnie obserwuj swoje dziecko i postępowanie opiekunek. Nie bój się prosić o pomoc podczas adaptacji oraz wszystkie informacje dotyczące pobytu dziecka!

Czekają Was trudne chwile, ale wspólnie uda Wam się przejść przez to najlepiej, jak to możliwe!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!