20 faktów na temat ciała kobiety w ciąży

Kobieta medytuje w ciąży

Niesamowite fakty odnośnie ciąży. Dziewięć miesięcy oczekiwania na przyjście nowego członka rodziny jest magicznym i wyjątkowym czasem w życiu każdej kobiety. W organizmie młodej mamy zachodzi szereg zmian, które mogą być zaskakujące, piękne, a czasami dziwne i trudne. Poniżej przytaczamy kilka przykładów z życia kobiet w ciąży.

Fakty na temat kobiecego ciała w okresie ciąży

1. Poranne mdłości nie zdarzają się tylko rano. Większość kobiet choruje na nie cały dzień (w południe, po południu lub wieczorem) we wczesnej fazie pierwszego trymestru.

2. Nie rozchorujesz się z powodu porannych mdłości .Wiele kobiet po prostu ma mdłości (wiemy, że nie jest to zbytnio pocieszające!). Ale u większości kobiet ustępuje między 12 a 14 tygodniem. Wielu ekspertów uważa, że ​​dzieje się tak dlatego, że w tym czasie łożysko zaczyna wytwarzać własne hormony.

3. Hormony odgrywają dużą rolę w ciąży. Progesteron jest naturalnym środkiem uspokajającym. Daje ci naturalny letarg, aby upewnić się, że nie robisz nic męczącego, co mogłoby wpłynąć na rozwijający się płód.

4. Poród wywołują hormony. Pod koniec ciąży spadek poziomu progesteronu pomaga w rozpoczęciu akcji porodowej. 

5. Hormony również powiększają piersi. Estrogen stymuluje zwiększenie i rozwój piersi do laktacji.

6. Jesteś wysoka? Masz większą szansę na bliźniaki. Naukowcy odkryli, że kilka czynników genetycznych może prowadzić do porodów mnogich. Należą do nich: jeśli masz powyżej 35 lat, miałaś w przeszłości ciąże bliźniacze, w Twojej rodzinie są bliźniaki lub jesteś wysoka.

7. Dużo jajeczek (potencjalnie) oznacza dużo dzieci. Jeśli brałaś leki na płodność lub używałaś IVF, aby zajść w ciążę, masz znacznie większe szanse na urodzenie bliźniaków lub nawet większej liczby dzieci, ponieważ więcej jajeczek zostaje uwolnionych i / lub wszczepionych niż podczas naturalnego poczęcia.

8. Twoje ciało działa na przesterowanym biegu. Serce i naczynia krwionośne muszą transportować więcej tlenu, nie tylko do płodu, ale także do wszystkich zaangażowanych narządów, które muszą zacząć pracować znacznie ciężej. Zmiany te są przyczyną wielu nieprzyjemnych objawów wczesnej ciąży, takich jak zawroty głowy, nudności, skrajne zmęczenie, brak apetytu, zaparcia, wzdęcia i częste oddawanie moczu. Chociaż te objawy są dla Ciebie kłopotliwe, są również uspokajające, ponieważ ich obecność zwykle oznacza, że ​​masz zdrową ciążę.

Niesamowite zmiany w ciele kobiety

9. Poziom krwi w organizmie wzrasta. Ilość krwi pompowanej przez serce wzrasta o 40 do 50 procent.

10. Twoje serce staje się większe zarówno pod względem długości, jak i szerokości. Czy ta miłość do twojego dziecka sprawiła, że ​​twoje serce wzrosło? Cóż, w pewnym sensie. Ściany komór stają się grubsze, aby pompować dodatkową krew.

11. Twoje serce bije trochę szybciej. Przy dodatkowej krwi i rozluźnionych tętnicach w czasie ciąży serce bije częściej, ale nie musi pracować tak ciężko z każdym uderzeniem.

12. Wszystko rośnie. Rośnie nie tylko Twoje serce (i piersi). Do 20 tygodnia twoja klatka piersiowa poniżej piersi może również się powiększyć.

13. Twój pępek może wystawać. Jeśli twój pępek wystaje, nie panikuj, gdy obrzęk macicy naciska do przodu, pępek wyskakuje do przodu. Po urodzeniu powinien wrócić do normy.

14. Rozstępy to szczęście na loterii. Zdecydowana większość kobiet ma rozstępy. Jeśli spodziewasz się dużego lub masz nadmiar płynu owodniowego, Twoje szanse na rozstępy są większe. Kremy i olejki mogą pomóc zmniejszyć rozstępy. Uważaj, aby zbyt szybko nie przybrać na wadze.

15. Możesz otrzymać niechcianą uwagę obcych osób. Przyzwyczaj się do nieznajomych dotykających twojego brzucha lub małych dzieci pytających cię, dlaczego jesteś „taka gruba”.

16. Pokochasz pokazywanie swojego brzucha. Badania pokazują, że ciąża to jedyny okres w ich dorosłym życiu, w którym większość kobiet lubi pokazywać swój brzuch, co obejmuje również noszenie bikini z wypustkami.

17. Będziesz muskularną kobietą. Badania wykazały, że kobiety w ciąży rozwijają około pięć procent dodatkowych mięśni. 

18. Przygotowanie piersi do laktacji odbywa się od pierwszego dnia ciąży. Już kilka dni po poczęciu piersi przygotowują się do produkcji mleka. Może to być przyczyną wrażliwych piersi we wczesnej ciąży.

19. Twoje piersi zostały stworzone do karmienia. Małe plamki, takie jak gruczoły w otoczce, powiększają się i wytwarzają płyn nawilżający sutki, aby przygotować piersi do karmienia piersią.

20. Zwiększa się ukrwienie piersi. Zauważysz, że pod skórą piersi łatwo widać naczynia krwionośne.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!